Ministr školství Josef Dobeš (VV) vládě navrhne, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní délky studia. Víc by se připlácelo i za studium na další vysoké škole.

Tyto poplatky by mohly vyšplhat až na 26 tisíc korun ročně. Reforma univerzit včetně zavedení školného je obsažena v programovém prohlášení vlády. Studenti a akademici ho ale ostře odmítli.

Nyní mohou studenti zdarma studovat čtyři roky bakalářský program a šest let magisterský. Mohou tedy o rok bezplatně prodlužovat studium, což by se mělo změnit.

"Je asociální, že lidé, kteří nemají vysokou školu, platí ze svých daní tuto dobu," uvedl Dobeš. Nově by tedy mělo být zdarma jen šest semestrů bakalářského a deset semestrů magisterského studia.

Připlácet by měli i lidé, kteří studují více než jednu školu. Dosud se za další studium platilo zhruba 2500 korun. Podle ministra by teď ale měli tito studenti platit až 26 tisíc ročně, tedy normativ, který dostává škola na vzdělávání studenta od státu.

Původně se počítalo s maximální částkou školného 10 tisíc korun za semestr. Zároveň by byly zavedeny studentské půjčky. Za to ale Dobeše kritizovali studenti, opozice, ale i koalice a Věci veřejné.

"Je to ústupek koaličním partnerům," přiznal Dobeš, proč změnil původní plán.

Ve většině univerzitních měst v pondělí odstartoval takzvaný týden neklidu, kdy studenti protestují proti reformám. Odpůrci reforem se kromě školného bojí také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

Výběr Dobešových obratů

Školné

Dříve

Původní návrh počítal se školným na všech veřejných vysokých školách v podobě dodatečných splátek, které měli absolventi splácet po dosažení průměrného platu. Loni v listopadu Dobeš hranici posunul na dvojnásobek životního minima.

Nyní

Ministr školství Josef Dobeš navrhuje vládě, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní délky studia. Víc by se připlácelo i za studium na další vysoké škole.

 

Školní přestávky

Dříve

Přestávky mezi vyučovacími hodinami se měly snížit z deseti na pět minut, pauza na oběd se měla zkrátit na 30 minut.

Nyní

Obavy z nedostatečné doby na přípravu a ohrožení hygienických potřeb přiměly Dobeše, aby vzal nápad zpět. Přestávky i pauza na oběd zůstaly v původní délce.

 

Selekce studentů při plošném testování

Dříve

Ministr plánoval, aby se při plošných testech žáků 5. a 9. tříd děti dělili na budoucí učně a studenty.

Nyní

Nápadu se do budoucna nevzdal, při schvalování koncepce priorit školství ale potvrdil původní účel testů, které mají sloužit k určování standardů.

 

Náborový příspěvek pro učitele

Dříve

Vystudované učitele měl nalákat náborový příspěvek ve výši 180 tisíc korun.

Nyní

Peníze rozdělil resort školství mezi všechny pedagogy, použil je na navýšení jejich platů. Nejvíce dostaly přidáno učitelky v mateřských školách.

Související