Sedm plzeňských kantorů poslalo ministru školství Josefu Dobešovi (VV) kritický dopis, v kterém uvádějí, že ministrovy kroky v čele úřadu jim prý slouží při výkladu druhé republiky a "náckovství".

V ironických narážkách na Žida Franze Kafku nebo devianta Allena Ginsberga vyčítají Dobešovi jeho kontroverzního chráněnce Ladislava Bátoru nebo nedávné polemiky ohledně omezení sexuální výchovy. Mluvčí ministerstva Renáta Bartková Sodomová ČTK řekla, že žádný dopis neobdrželi, a proto na něj ani nebudou reagovat.

"Vaše duchaprostá rétorika, podpora ultrakonzervativních katolíků, mytologických nacionálních klišé, lidí přímo spojených s extremismem, záliba v měření, vážení a nálepkování studentů, to vše nám už měsíce slouží jako materiál umožňující vyučovat například o druhé republice či o rozdílu mezi vlastenectvím a náckovstvím, podobně jako nám v tomto směru slouží prezident země a jeho bizarní trabanti," stojí v dopise, pod který se podepsali kantoři z plzeňských gymnázií, Střední průmyslové školy stavební a Střední průmyslové školy strojnické.

Pedagogové tak opětovně vyjádřili svůj nesouhlas s ministerským působením úředníka Bátory, který byl v minulosti napojen na ultrapravicovou scénu a v létě vystoupil také proti průvodu sexuálních menšin. Kvůli Bátorovi totiž titíž kantoři psali Dobešovi již v srpnu.

Na dotaz ČTK, co učitele k sepsání dopisu vedlo, odpověděl jeden z nich, že téměř cokoliv, co ministr udělá nebo řekne. "Třeba ta jeho výchova k vlastenectví, to je něco těžko stravitelného. Ministr školství má být osoba, která má mít u učitelů autoritu a respekt," dodal.

 

Dobeš totiž chce u žáků posilovat národní sebevědomí, výchova k občanství by se měla prolínat více předměty.

"Ujišťujeme vás, že budeme učit o Karlu IV., zvlášť o tom, v jakém smyslu byl takzvaným Čechem, či o té drobné lapálii s vyvražděním norimberských Židů. Podobně budeme po studentech chtít, aby nám vysvětlili, jaké má češství Jaromíra Jágra vztah k faktu, že je výborným hokejistou," kontrovali plzenští kantoři.

Učitelé se podobně ironicky vyjádřili také k nedávným úvahám o omezení sexuální výchovy. O to usiloval ultrakonzervativní Výbor na ochranu rodičovských práv.

Ten pro ministerstvo zpracoval materiál, v němž navrhuje odstranit ze sexuální výchovy třeba poučení o intimní hygieně, bezpečném sexuálním chování nebo pohlavně přenosných nemocech.

"Také by měly být zavedeny výchovné ústavy pro dospívající, kteří masturbují, a káznice pro jejich rodiče," uvádí učitelé z Plzně.