Čtvrt roku. To je průměrná životnost šéfa kabinetu ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Personálně nepříliš lichotivá statistika vyplynula z aktuální změny, kterou ministr tento týden na klíčovém postu dělá.

Na funkci ředitelky rezignovala Jana Machálková a od středy ji nahradí Martin Krejza z ODS, někdejší starosta Vysokého Mýta, který dříve dohlížel na přípravu státních maturit.

Machálková, o níž se psalo v souvislosti se stotisícovými odměnami a v souvislosti s podezřením, že jí ministr Dobeš napsal seminární práci, jako oficiální důvod uvedla mateřské povinnosti. "Mateřské povinnosti nelze skloubit s tak náročnou prací," uvedla Machálková. Na úřadu ale zůstává. Bude členkou Dobešova poradního sboru.

Co dělá šéf kabinetu

Martin Krejza bude v nové pozici odpovídat za materiály, které přijdou ministrovi na stůl k podpisu, bude také zajišťovat kontakty s parlamentem, úřadem vlády a prezidentskou kanceláří. Bude zastupovat ministerstvo v nejrůznějších komisích a orgánech vlády. Mezi jeho přímé podřízené bude patřit například kontroverzní úředník Ladislav Bátora, který dělal zástupce už Machálkové.

Dobeš mění šéfa svého kabinetu už popáté během patnácti měsíců ministrování. Potíže při obsazování důležitých míst by však od něj čekal málokdo.

Blízcí spolupracovníci ho totiž vychvalují, jak znamenitý čich na výběr lidí má. Třeba lídr véčkařů Vít Bárta Dobeše po loňských sněmovních volbách označil za nejlepšího personalistu, kterého kdy potkal.

Ostatně - oba se znají dlouho a Dobeš byl Bártovou pravou rukou už v době podnikání. Bárta mu personální záležitosti svěřil už ve své bezpečnostní agentuře ABL, v jejímž představenstvu Dobeš zasedal.

A později se Bárta na kolegu spolehnul i ve Věcech veřejných. Dobeš, jenž vystudoval psychologii a v minulosti pracoval jako vězeňský psycholog, zodpovídal dlouho za výběr lidí, kteří pak za stranu kandidovali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist