Rodičům, kteří jsou zaměstnaní a mají malé děti, by se mohlo v budoucnu ulevit při zajišťování hlídání potomků. 

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek umožní vznik takzvaných dětských skupin ve firmách, na úřadech, obcích nebo při neziskových organizacích.

Dětské skupiny by měly alespoň částečně nahradit nedostatek míst v mateřských školách. Jejich kapacity nestačí především proto, že děti se nyní rodí lidem z populačně silných ročníků přelomu 70. a 80. let minulého století.

Drábek navíc jde příkladem. Jeho úřad od července zřídil ve své budově první zařízení tohoto typu. Dětské skupiny jsou určeny pro menší počet dětí než klasické mateřské školy a pravidla pro jejich zřízení jsou mírnější. Firmy si navíc budou moci náklady na jejich založení odečíst z daní.

"Já to beru především jako výzvu těm zaměstnavatelům... výzvu, že mohou kopírovat, podívat se, jakým způsobem to dělá samo ministerstvo," uvedl Drábek.

Konkrétnější nastavení podmínek se prý bude později řešit legislativně, dětskou skupinu prý ale mohou firmy, úřady, obce nebo neziskové organizace zřizovat už nyní.

Novodobé chůvy. A vzdělané

Kromě toho ministerstvo nově ustanovuje i péči o dítě v domácnosti prostřednictvím chůvy. Ta si bude moci doplnit vzdělání ve zkráceném cyklu.

Podle Lydie Keprové z oddělení rodinné politiky při MPSV je možné zřídit malou skupinu pro nejvýše čtyři děti nebo střední skupinu, kde bude nejvýše 12 předškoláků.

Věkově není skupina nijak omezena, ministerstvo ale do své školičky přijímá už od dvou let. Touto věkovou hranicí prý chce ministerstvo ukázat, že dva roky je přiměřená hranice, odkdy už dítě nepotřebuje plnou péči rodičů a může začít navštěvovat jesličky, školku nebo jiné zařízení.

Mírnější hygienické normy

Drábek také upozornil, že hygienické podmínky na zřízení dětské skupiny jsou mírnější než při zřízení školky. Příliš přísné normy jsou totiž jedním z nejčastějších důvodů, které podnikům brání při zřizování firemních mateřinek.

Zřizovatel musí zajistit například zahradu o určité velikosti. Personál ale i nyní musí mít zdravotnické, pedagogické nebo sociální vzdělání.

Dva tisíce měsíčně, nebo 160 korun denně

Samo ministerstvo zřídilo dětskou skupinu pro zhruba osm dětí, v přízemí úřadu mají děti šatnu, sociální zařízení, hernu a místnost na spaní. Ve školičce se nevaří, děti si přinášejí jídlo z domova. Rodiče z řad zaměstnanců ministerstva platí měsíčně 2000 korun, při krátkodobém pobytu pak 160 korun za den.

Změnami chce úřad umožnit rodičům snazší návrat do práce. V současnosti totiž mnoho rodičů nemá děti kam dát, obecní školky jsou přeplněné a soukromá zařízení drahá. Ačkoliv se města snaží dříve zrušené školky obnovovat, kapacity současnému babyboomu nestačí.

Součástí takzvaného prorodinného balíčku, který by měl platit od ledna 2013, jsou také další alternativní formy péče o děti. Na plánu spolupracuje ministerstvo školství, zdravotnictví, financí a průmyslu.