Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) navrhuje, aby si rodiče volili od příštího roku pružně délku doby, po kterou chtějí zůstat s dětmi doma, a tím i ovlivňovali výši rodičovského příspěvku. Celkem by však mohli vyčerpat jen 220 000 korun.

Nyní rodiče pobírají při dvouletém a čtyřletém čerpání celkem 216 600, při tříletém, které volí naprostá většina z nich, ale 235 600 korun. 

Maximální částka je 11 500 korun

Drábkův plán tak bude pro většinu rodin znamenat nižší příspěvek od státu. Podle propočtu serveru iHNed.cz to při tříletém čerpání bude místo současných 7 600 jen 7 100 korun měsíčně.

Mírně by si naopak polepšili rodiče při dvouletém nebo čtyřletém čerpání. Při dvouletém by místo současných 11 400 měli dostávat 11 579 korun, protože však reforma zároveň počítá s maximální výší příspěvku ve výši 11 500, dostanou navíc jen stokorunu.

Ve čtyřleté variantě by si rodiče polepšili zhruba o 70 korun měsíčně.

Příspěvek i za dítě v jeslích či školce

Úpravu rodičovské obsahuje první část sociální reformy, kterou v ministr poslal ve čtvrtek vládě. Pokud bude kabinet dál fungovat, mohl by příslušné zákony projednat do měsíce.

V současnosti mohou rodiče zůstat se svým potomkem doma dva, tři nebo čtyři roky. Nově se budou moci rozhodnout třeba pro rok a půl či tři a čtvrt roku.

Rodičovský příspěvek by navíc podle plánu ministerstva rodiny mohly pobírat i pokud své dvouleté či starší dítě dají do jeslí či školky.

Drábek s podobným návrhem na rozvolnění rodičovské přišel už loni. Tehdy ale svůj záměr neprosadil právě proto, že počítal s ještě výraznějším poklesem příspěvku při tříletém čerpání.