Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ohradil proti kritickému dopisu maturantů. Uvedl, že nové zkoušky dospělosti jsou připraveny dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané. Otázky prý sestavoval tým odborníků a kantorů.

Dobeš proto odmítl i výhrady, že zadání testů bylo příliš lehké nebo nejednoznačné. Ministr zároveň uvedl, že státními maturitami nechce studenty buzerovat ani jim umetat cestičku.

Nespokojení studenti poslali ministrovi školství otevřený dopis, kromě testových otázek si v něm stěžovali i na utajování zadání. Dopis k čtvrtečnímu dni podepsalo téměř 7800 lidí.

"Mrzí nás, že naše úspěšnost/neúspěšnost u maturity nebude vypovídat nic o našich znalostech a schopnostech, jako tomu bylo alespoň na většině škol doposud," stojí v dopise, který iniciovali studenti z Brna a zveřejnili jej v sobotu 4. června. "Například počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury na základní úrovni nelze přehlížet," uvedli.

Dobeš chválil hladký průběh maturit

V testu z češtiny se objevily například otázky, zda byl rabi Löw žid nebo muslim, dále měli ze zadaných informací vydedukovat, kdy porodí vlčice. Testy z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie unikly po dopsání na internet, centrum pro přípravu maturit CERMAT je ale nechce oficiálně zveřejnit, prý kvůli autorským právům. To kritizuje i spolek Eduin, podle nějž se úředníci bojí otevřené diskuze nad kvalitou testů.

"Jen málokdo po zkušenosti s loňskou podzimní generálkou čekal, že státní maturity proběhnou hladce. O to víc jsem rád, že zatím nepřinesly žádné komplikace," reagoval ve čtvrtek ministr s tím, že dopis zatím oficiálně neobdržel a přečetl si jej jen na internetu.

Testové otázky prý vypracoval tým pedagogů, Dobeš odmítl i to, že by otázky byly nejednoznačné. Jako příklad uvedl úlohu z češtiny s úryvkem knihy Karla Poláčka Bylo nás pět, v níž měli studenti určit, jestli je vypravěčem Poláček, autor-nezávislý pozorovatel, přímý účastník děje nebo vedlejší postava.

"Odpovědělo téměř 87 procent z nich (studentů) správně. To jasně dokazuje, že otázka byla položená jednoznačně dobře," reagoval Dobeš.

Pětina maturantů asi propadne

Celkové výsledky maturit budou příští týden, očekává se ale, že propadne pětina studentů. Naprostá většina z nich si přitom zvolila lehčí verzi testu. Studentům se nelíbí také to, že centrum pro přípravu maturit CERMAT nechce oficiálně zveřejnit zadání testů, prý kvůli autorským právům. Otázky přitom po napsání unikly na internet.

"Žáci samozřejmě mají právo protestovat, mít výhrady a říci je nahlas. Všem těmto hlasům pozorně naslouchám, neustoupím ale ani o píď. Nejsem tady od toho, abych žáky buzeroval, ale zároveň jim nehodlám umetat cestičku," dodal závěrem Dobeš.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 tisíc studentů.