Maturitní test z češtiny, který psali studenti v pondělí, unikl na internet. Přitom ministerstvo školství záměrně nechce zveřejňovat testy kvůli autorským právům. Centrum pro přípravu maturit CERMAT podává kvůli úniku zadání trestní oznámení. Zadání snažšího testu z češtiny je k nahlédnutí na webových stránkách spolku Eduin, který jej poskytl ČTK.

Podle Eduinu se chce ministerstvo utajováním testů vyhnout kritice. První testy se příliš nelíbily ani studentům. Údajně totiž vůbec neprověřovaly znalosti z českého jazyka a literatury. Písemná část státních maturit potrvá do 7. června.

Ředitel CERMATu Pavel Zelený podle serveru iDNES ví, kdo testy vynesl, ale neuvede, zda se jednalo o studenta nebo učitele.

"Subtilní model s kaskádovitě spadající látkou pod výstřihem měkce kopíruje křivky postavy a podtrhuje její ženskost," stojí například v jedné z úloh. Studenti pak mají zaškrtnout, jestli text popisuje zimní kabát, nabíranou sukni, prošívanou bundu nebo společenské šaty.

V další úloze je úryvek z knihy Karla Poláčka Bylo nás pět. Studenti mají určit, jestli je vypravěčem Poláček, autor-nezávislý pozorovatel, přímý účastník děje nebo vedlejší postava.

Na zadání testu se podívejte zde

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) nechce testy zveřejnit ani po dopsání, a to jednak kvůli autorským právům centra pro přípravu maturit CERMAT, a jednak proto, že by se některé otázky mohly vyskytnout v maturitních testech v příštích letech.

"Tato sada testů se při maturitní zkoušce již nebude používat (...) Bezpečnostní monitoring Cermatu nahlásil zveřejnění testů 5 minut poté, kdy k vyvěšení testu na web došlo," uvedl pro týdeník Ekonom Patril Kubas z odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT.

"CERMAT se vyhýbá kritice"

"Všechny související podklady budou předány k šetření Policii ČR současně s podáním trestního oznámení na neznámého pachatele pro porušení autorského zákona," sdělil mluvčí CERMAT Petr Habáň.

Upozornil ale, že se nejedná o porušení zkušebního tajemství, protože testy byly zveřejněny až po dopsání. Kdyby testy unikly dřív, hrozila by pachateli až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to několikrát stalo. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil se zdárným průběhem maturit své setrvání ve funkci.

"CERMAT se pouze chce vyhnout polemice o didaktické kvalitě testových sad a kritice, která se na něj snesla po zveřejnění testů z maturitní generálky a ukázkových testů publikovaných během jara 2011," myslí si ale Tomáš Feřtek ze spolku Eduin.

"Navíc snaha utajit něco, co jsem dal k dispozici devadesáti tisícům lidí, to je pokus tak zoufale odsouzený k nezdaru," dodal Feřtek.

Neúspěšnost je kolem 17 procent

Během úterý budou studenti psát lehčí verzi testu a písemky z angličtiny a náročnější test z českého jazyka. Takto jsou maturity rozplánovány do 7. června. Výsledky se maturanti dozvědí až v polovině měsíce.

Naprostá většina studentů si zvolila lehčí verzi zkoušek. Včetně těch, kteří nebyli připuštěni k maturitě, a těch, kteří propadli u ústního zkoušení, se zatím celková neúspěšnost pohybuje kolem 17 procent. Kvůli jednotnému zadání testů provázejí maturity přísná bezpečnostní opatření.