Výsledky zkušebních státních maturit budou známy dřív než původně očekávaného 3. listopadu. Dřívější zveřejnění umožní hladký průběh generálky. Podle ministra školství Josefa Dobeše se vyskytly jen menší problémy. V jednu chvíli byla například přetížena krizová linka, při ostrých maturitách proto organizátor zkoušky zvýší počet operátorů na dvojnásobek, řekl ministr ve čtvrtek v Brně.

Učitelé linky kontaktovali především kvůli "technikáliím", řekl serveru iHNed.cz mluvčí Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Petr Habáň. Šlo o dotazy typu jak vyplnit formulář či jak zapečetit testy. "Nesmíme zapomenout, že generálka se týkala asi deseti tisíc kantorů," zdůraznil mluvčí. Podle něj byli všichni učitelé proškolení a měli k dispozici i podrobný návod, jak kterou situaci řešit.

"Bylo to otázka prvního dne, kdy tady v CERMATu na helpdesku sedělo asi 60 lidí a dotazů ten den mohlo být až 600. Ale od úterka už to byla maximálně desetina dotazů denně," doplnil Habáň.

Podle Dobeše by se do termínu ostrých maturit měly také odstranit některé administrativní složitosti. Úsměv na školách prý vzbuzuje například, když učitelé jednotlivé zkoušky zadávají podle dané osnovy. Podle Dobeše to vyznívá školometsky. "Kalkulačky, slovníky, to je také něco k úvaze," uvedl.

Zkuste si maturitní test z matematiky v základní úrovni - ZDE
Zkuste si maturitní test z matematiky ve vyšší úrovni - ZDE

Dobeš si maturitu prohlédl v brněnském Biskupském gymnáziu. Ředitel Karel Mikula ve čvrtek ocenil, že se generálka uskutečnila, i když ne u všech předmětů. "Doufám, že se projekt očistí a bude lidštější," uvedl. Nejvíc chyb prý vidí ve zkoušce z češtiny, a to i věcných chyb v testech.

Dobeš ale kritiku odmítl. Podobná debata se prý vedla 14 let. "Vznikl tu nějaký konsenzus, jsou tu někteří odborníci, kteří to takto nastavili, a já jsem spíše příznivcem toho praktického vyzkoušení než zavedení dalších pěti let teorií," uvedl.

Státní maturity se připravovaly 14 let, poprvé je studenti budou skládat příští rok na jaře. Jen do konce tohoto roku bude příprava stát 570 milionů korun, z toho 280 miliony přispěla EU.

Maturitní test z matematiky, základní úroveň

Maturitní test z matematiky, vyšší úroveň