Je tomu zhruba rok, co policistům přistál na stole unikátní případ. Měli rozplést příběh Rusky Natalie Blochinové, která tvrdila, že v roce 1968 si ji jako nemluvně odvezl z Prahy jeden ze sovětských důstojníků.

Pro 42letou Natalii mají dnes policisté zásadní sdělení: neexistuje žádný důkaz o tom, že by byla dosud neznámou obětí sovětské invaze.

"Za pomocí historiků jsme projeli všechny dostupné archivy a požádali jsme o pomoc také Interpol. Nenašli jsme ale nic, co by potvrzovalo pravdivost příběhu," říká Kristýna Řebíčková z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který se případem zabývá.

Závažné tvrzení

Záhadného příběhu z prvních dnů okupace si loni v létě všimla Česká televize. Natalia reportérovi tvrdila, že ji major Venjamin Dračev vytáhl v centru Prahy z hořícího domu a poté se jí ujal. "Otec mi řekl, že mě zachránil v Československu a že mu mám být vděčná. Vynesl mě prý z hořícího domu, kde byla zraněná stará žena. Všichni ostatní byli mrtví," vyprávěla Natalia.

Její domnělý zachránce příběh potvrdil. Major Dračev na záznamu prohlásil, že v roce 1968 prý jen vyhověl prosbám své manželky, která byla neplodná. Pravdivost jeho slov mělo podporovat i tvrzení o Nataliiném rodném listě, vydaném v západoruském Pskovu, jenž údajně někdo zfalšoval.

Případ se loni objevil i na několika ruských serverech, kde na něj narazila také česká policie. "Prohlášení, že někdo unesl československé dítě do zahraničí, bylo velice závažné, a tak jsme dostali úkol to prověřit," říká vyšetřovatelka případu Kristýna Řebíčková.

Úřední záznamy sedí

Policisté projeli záznamy tehdejší SNB i prokuratury. "Nenašli jsme žádnou zmínku o tom, že by v těch dnech uhořel v nějakém domě manželský pár, nebo že by kdokoliv postrádal malé dítě," uvádí Řebíčková.

Podle ní se nakonec nepotvrdilo ani podezření, že Nataliin rodný list byl zfalšován. "Matriční úřad v Pskovu nám odpověděl, že na úředních záznamech o Blochinové není nic zvláštního," tvrdí. Poslední, co ještě policie neprověřila, jsou záznamy v osobním spise majora Dračeva. O jeho zpřístupnění teď požádala ruské úřady. "Je ale nepravděpodobné, že bychom ještě zjistili něco zásadního," dodává Řebíčková.

Natalia Blochinová dnes žije v ruském městě Tula, poblíž Moskvy. HN se jí snažily zkontaktovat, na telefonu však měla pouze záznamník.

Nad zrodem legendy o jejím únosu tak nadále zůstává otazník. "Je možné, že Venjamin Dračev není biologickým otcem a jako vysvětlení proto Natalii řekl, že si ji přivezl z Československa. Stopy jejího narození ale spíš míří někam do Ruska," říká redaktor České televize Josef Pazderka, který o Blochinové loni natáčel reportáž.
Související