Vláda našla 1,5 miliardy na platy učitelů

Vláda dnes rozhodla také o "rozmrazení" 1,5 miliardy korun v kapitole ministerstva školství. Podle ministra Dobeše to znamená, že v letošním roce nebudou klesat platy učitelů v regionálním školství.

Nečas dnes novinářům řekl, že každoroční očekávané náklady dosáhnou přibližně částky 210 milionů korun. Více než třetina z nich je přitom určena na odměny učitelům středních škol, kteří tak budou na státních maturitách přímo finančně zainteresováni.

Formou dodatků k smlouvám s firmami, které mají maturity zajistit, Dobeš podle svých slov usmlouval na příští rok slevu 62 milionů korun, za čtyři roky by tato sleva měla celkem dosáhnout 215 milionů. Po roce 2014 budou maturity zajišťovány prostřednictvím nových smluvních partnerů.

Zkoušky z dospělosti v takové podobě, jak fungovaly ještě v tomto roce, jsou definitivně minulostí. Už v příštím školním roce se budou studenti potit u státních maturit. Většina z nich si je navíc letos v říjnu vyzkouší nanečisto při generálce.

Do čtyř let by se mělo maturovat elektronicky

O konání státních maturit definitivně rozhodla vláda na doporučení ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných (VV). Ministři za ODS se hlasování zdrželi, zástupci TOP 09 a VV spuštění maturit podpořili.

"Debata byla poměrně svěží, poměrně podrobná a poměrně dlouhá," poznamenal premiér Petr Nečas s tím, že do diskuse se zapojila většina členů kabinetu. Nečas zdůraznil přesvědčení, že nějaká forma státní závěrečné zkoušky je nutná pro udržení kvality škol i pro možnost srovnávat kvalitu vzdělávacích zařízení stejného typu.

"Vážím si toho, že vláda rozhodla, a v tuto chvíli já jako ministr cítím podporu celé vlády k poměrně nepopulárnímu kroku," komentoval rozhodnutí kabinetu ministr školství Dobeš.

Maturity začnou v polovině října generálkou, která bude stát 140 milionů a má odhalit hlavně chyby v logistice. I pokud by generální zkouška dopadla špatně, je podle Dobeše ještě dost času na odstranění případných chyb. Když budou maturity fungovat podle očekávání, mohly by je prý vysoké školy začít uznávat při přijímacím řízení za dva roky.

Ministr také plánuje, že nejpozději do roku 2014 by se měly maturity dělat v elektronické podobě. Nyní tomu brání špatné technické vybavení škol.

Čtrnáct let a stovky milionů

Jednotné zkoušky se připravovaly 14 let, do roku 2012 spolknou celkem 725 milionů korun. V příštím roce poprvé absolvuje nové zkoušky dospělosti téměř 106.000 žáků středních škol. Zkoušky ale mají mnoho kritiků jak mezi studenty a učiteli, tak mezi politiky.

Ministerstvo si od nových zkoušek slibuje objektivní srovnání znalostí všech maturantů, efektivnější řízení škol a úspory v řádech miliard korun.

Jednotné maturity prý odradí od středoškolských studií méně nadané mladé lidi a podle výsledků jednotlivých škol by pak úředníci mohli rozhodovat o případném rušení či slučování škol. Pokud by podle výsledků maturit začaly vysoké školy přijímat uchazeče, ušetřily by univerzity za přijímací zkoušky.

Státní maturity však mají mnoho odpůrců, proti jejich spuštění v roce 2010 demonstrovali loni dvakrát studenti. Pod petici proti maturitám se podepsali kantoři ze 180 středních škol.

Senátor ČSSD Marcel Chládek navrhl novelu, kterou chce zavedení státních maturit odložit o tři roky. Podle předsedy senátorů ODS Tomáše Julínka ale návrh možná ani neopustí Senát, který má o novele jednat příští týden.

Podle ČSSD je garance státu za úroveň vzdělání správná. Strana má ale výhrady k tomu, jakým způsobem byla státní maturita připravována, a k nákladům, řekla senátorka ČSSD Alena Gajdůšková. Proto Chládek novelu podle ní podal. Podzimní generální zkouška by se měla uskutečnit, vyhodnotit a zhospodárnit postupy, dodala Gajdůšková.

Studenti si budou moci vybrat ze dvou variant testů, lehčích a těžších. Další varianty testů jsou připraveny pro handicapované studenty. V příštím roce mají žáci maturovat povinně z češtiny, dále si musejí vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Dvě až tři zkoušky zároveň stanoví ředitel školy v takzvané profilové části maturity.

Od roku 2012 začne být zkouška z cizího jazyka také povinná, u další povinné zkoušky si student bude moci vybrat mezi matematikou, informatikou a společenskovědním základem. Ústní zkoušky se budou dělat už jen z češtiny a jazyků, ostatní předměty budou formou písemného testu.