Západočeská univerzita může začít odebírat tituly některým absolventům právnické fakulty. Potvrdila to ministryně školství Miroslava Kopicová. Vedení školy podle ní může odebrat tituly v případě, pokud dokáže, že byl porušen správní řád.

Kopicová doufá, že škola začne s odebíráním titulů co nejdříve. Při univerzitní prověrce se zjistilo, že školou prošlo nestandardně 14 ze 63 absolventů doktorského studia.

Univerzita už má připraveny podklady pro odebrání titulu u šesti lidí. Podle rektora by je mohla univerzita obeslat už příští nebo přespříští týden. Hříšníky z plzeňských práv se bude také zabývat etická komise univerzity. Žádná jména ale rektor nepotvrdil. "Jestliže nebudu mít jistotu, že to lze (zveřejnit jméno), tak to neudělám," uvedl.

"Musíme zkusit tu jedinou cestu, kterou definovali naši právníci, to znamená vzít diplom jako správní akt a postupovat podle správního řádu," řekla Kopicová. "Nevidím žádný důvod, proč bychom otáleli," dodala. Očekává se, že lidé, kterým budou tituly odejmuty, se obrátí na soud. V takovém případě by pak oprávněnost odebrání titulů posuzovalo i ministerstvo školství.

Závěrečná zpráva Západočeské univerzity kromě nestandardního studia 14 absolventů doktorského studia také potvrdila, že někteří zájemci byli přijati mimo přijímací zkoušky, doktorandy zkoušeli lidé bez právnického vzdělání, zkušební týmy byly několikrát sestaveny účelově.

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle zatím oficiálně nepotvrzených informací jméno bývalého proděkana Ivana Tomažiče, předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého, pedagoga Jana Kavky, bývalého vysokého policejního důstojníka Jana Brázdy, pedagoga Jana Suchého i advokáta Eduarda Bruny, který obhajoval například Jiřího Čunka.


Telecký řekl, že mu dosud nikdo nesdělil, co se mu klade za vinu. "Pokud to posoudí jako správní řízení, musí probíhat správní řízení se všemi náležitostmi. V něm se mohu vyjádřit a podobně," uvedl Telecký. Jako právník je připraven se s univerzitou soudit.

"Zatím to nebudu komentovat. Pokud vím, tak moje práce nebyla předmětem jednání komise, což mi řekl pan rektor," uvedl bez dalších podrobností Tomažič. Připraven bránit se soudně je také Brázda, který už dříve pro média avizoval, že věc požene klidně až do Štrasburku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist