Známky si mohli falšovat v indexu. Neprůhledné přijímačky. A zmatek v knihovně, kde nikdo neví, které diplomky jsou opsané.
Kontroly na právech v Plzni postupně odhalují tak velká pochybení, že už i šéfka ministerské akreditační komise Vladimíra Dvořáková začíná pochybovat, jestli bude možné najít konkrétní viníky. Tedy bezpečně někoho usvědčit, přestože podezření, že se v Plzni podvádělo, jsou vážná.
"Vidím jedno riziko: že fakulta byla v takovém nepořádku, že bude velmi obtížné prokázat, jestli to byla vina jednotlivce," připouští předsedkyně komise Dvořáková.
Jančík a Řápková se mohou pohodlně bránit
Jako příklad mohou dobře posloužit dva sporné příběhy. U chomutovské primátorky Ivany Řápkové není jasné, kdo jí dal ve skutečnosti zápočet z trestního práva. Primátorka tvrdí, že to byl dnes již mrtvý profesor. A navíc ve škole není k nalezení její závěrečná práce. Nebo místopředseda pražské ODS Milan Jančík: v počítačovém systému školy má zkoušky z obchodního práva, v písemných archivních záznamech o nich ale není vůbec nic.
Jenže Řápková i Jančík mají pohodlnou obranu - oba prý mají vše v pořádku, vystudovali bez protekce, a jestli chce škola tvrdit, že to není pravda, ať to dokáže. Řápková kvůli tomu už dokonce na univerzitu podala žalobu o omluvu a milionové odškodnění.
Primátorka je na koni
A včera také využila toho, že akreditační komise ve středu zveřejnila nejhorší prohřešky fakulty. Podle Řápkové může za všechny dohady o jejím studium chaos na fakultě. "Potvrzují se moje slova, že mám vše v pořádku," řekla.
Problém je, že vedení školy teprve nyní pracně dohledává dokumenty, jak se vlastně na právech studovalo. Vyšetřovací univerzitní komise například objevila kopii indexu Řápkové, teprve písmoznalec by ale musel určit, kdo jí předměty zapisoval. Pro připomenutí: primátorka nemá index ani originál své diplomky, kterou ji vedla hlavní postava plzeňského skandálu proděkan Milan Kindl. Řápková navíc zpočátku překvapivě tvrdila, že si už nepamatuje, jakou roli v její práci hráli.
Komise trestá plzeňská práva. Nesmějí přijímat doktorandy a udělovat titul JUDr. - čtěte ZDE
V síti komise uvízlo celkem čtrnáct doktorandů. Teď je řada na magistrech - čtěte ZDE
I nový děkan Jiří Pospíšil trochu váhá, jestli se podaří někoho usvědčit. "Bohužel to bude obtížné. Každý člověk, u kterého se objeví pochybnosti, se bude nejspíš bránit, že za to může škola," uznal Pospíšil.
Aféru vyšetřuje také policie, ovšem i detektivové to budou mít těžké: zatím se totiž neobjevil žádný přímý a přesvědčivý důkaz, že by se v Plzni s tituly obchodovalo. Všechny kontroly ve školy by měly skončit do jara.
Pak ale může dojít na slova bývalého proděkana Kindla, který před měsícem v rozhovoru pro HN prohlásil: "Do půl roku z té aféry nebude vůbec nic."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist