Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Místopředseda pražské ODS a starosta Prahy 5 Milan Jančík studoval, tak jako chomutovská primátorka Ivana Řápková, práva na Západočeské univerzitě. Jejich studium také vykazuje podezřelé souvislosti.

Jančík pro Českou televizi řekl, že zápočty z obchodního práva dostal od již zemřelé docentky Miroslavy Bartošíkové. Když se objevily pochybnosti kolem studia chomutovské primátorky, přišla s tím, že jí zkoušku a zápočet z trestního práva dal již zemřelý učitel Jiří Pipek.

"Nebudu to komentovat. Je na rektorovi a jeho komisi, aby tu věc prošetřili," řekl děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil. "Měli by prošetřit a zkontrolovat podpisy v indexu a v kopii indexu, která je uložena u studijní referentky fakulty."

Na řadu přijdou forenzní nástroje 


"Uvidíme, co s tím budeme dělat," reagoval rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Uvedl, že za situace, kdy jsou už podruhé ve hře podpisy lidí, kteří se nemohou vyjádřit k tomu, zda zápočet či zkoušku skutečně dali, zřejmě univerzita přistoupí k "forenzním nástrojům".

Univerzita se k tomu podle něj dostane, až skončí s prací na podkladech pro akreditační komisi. "Odhaduji, že někdy v lednu, únoru nebo březnu," řekl Průša.

Milan Jančík zároveň přešel do protiútoku. Uvedl, že po rektorovi Průšovi bude chtít písemné vysvětlení jím vysloveného názoru, proč jeho studium bylo nestandardní.

V hlavní roli? Opět studentská referentka 

Jak upozornily Lidové noviny, Jančíkovo studium vykazovalo podobné neobvyklosti jako studium Ivany Řápkové. Ve výkazech katedry obchodního práva byly u jeho jména jen prázdné kolonky. Přesto měl v elektronickém systému fakulty zapsané čtyři zápočty a dvě zkoušky z tohoto předmětu.

"U některých zkoušek a zápočtů je to u Jančíka skutečně podobné jako u Řápkové. V elektronickém systému známky a zápočty má, ale v záznamech na katedře nejsou. To je podivné," řekl deníku rektor Průša.

Zápis do elektronického systému fakulty proběhl v Jančíkově případě obdobně jako u Řápkové. Provedla ho studijní referentka fakulty, jako doklad si uložila kopii indexu. Rektor tuto praxi kritizoval, referentka podle něj měla vycházet především z evidence katedry.

Nyní se ukázalo, že Jančík a Řápková mají společnou ještě další věc. Tvrdí, že zápočty jim dali již mrtví učitelé. Jančík už v pondělí nabídl novinářům k nahlédnutí svůj vysokoškolský index a diplomovou i rigorózní práci.

V tiskovém prohlášení oznámil, že ho zpochybňování jeho studia uráží. Nesrovnalosti na plzeňských právech označil za "zjevný nepořádek fakulty", který je prý zneužíván k politickému útoku na něj.

Na podezřelé studium Řápkové upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Patřila do jeho studijní skupiny, za tři semestry ale na seminář ani jednou nepřišla. Řápková pak přišla s tím, že zápočty a zkoušku jí dal zemřelý Jiří Pipek. Proti tomu se vzápětí ohradila vdova Hana Pipková. Diářem svého manžela dokládala, že v inkriminovaný den v Plzni vůbec nebyl.

Související