Kvůli aféře na právnické fakultě v Plzni  prověří ministerstvo školství skutečnou délku studia ve studijních programech všech českých fakult. Uvedl to tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka.

"Dosud to nikdo nekontroloval, předpokládali jsme, že vysoké školy jsou solidní instituce," vysvětlil Smrčka, proč se až nyní začne zjišťovat skutečná doba studia nutná k získání diplomu. S prověrkou už prý ministerstvo začalo na zbývajících právnických fakultách v zemi, tedy v Praze, Brně a Olomouci. Následovat budou ostatní fakulty veřejných vysokých škol a pak také školy soukromé.

Délku studií bude prověřovat úřad přes takzvanou matriku studentů, to může trvat několik týdnů. Pokud se někde vyskytnou podobní "rychlostudenti" jako na plzeňských právech, začne se případem zabývat Akreditační komise. "Jsem přesvědčen, že to jinde není," sdělil Smrčka. Na Právnické fakultě v Plzni prý totiž selhal mimo jiné i vnitřní systém řízení fakulty, správně nefungoval ani akademický senát.

Hrozí odebrání diplomu

Pokud by se přišlo na to, že školy udělovaly diplomy neoprávněně, mohl by být takovým studentům diplom odebrán. Současný vysokoškolský zákon to sice neumožňuje, podle Smrčky by se však mohlo postupovat podle správního řádu. O odebrání diplomů může požádat rektor školy, o celé věci by pak ještě muselo rozhodnout MŠMT.

Ministerstvo chce při kontrole čerpat ze zkušeností Slovenska, které už podobnou komplexní akreditaci provádělo. Při ní byly vysoké školy rozděleny do určitých kategorií a na základě toho dál členěny. Rozdělení škol na výzkumné, vzdělávací a prakticky orientované školy s bakalářskými programy plánuje i české ministerstvo školství.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky.

Kvůli aféře v Plzni se sešli ministři

V souvislosti s případem, která začala plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.

O případ se zajímá také ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která řekla České televizi, že se dnes kvůli tomu sešla s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministryní školství Miroslavou Kopicovou. Další schůzku plánují na příští týden. Podle informací získaných na schůzkách se prý bude rozhodovat, jaké kroky v kauze dál zvolit.

Na dotaz ČT, co by se stalo, kdyby mezi problematickými absolventy plzeňských práv byli i soudci a státní zástupci, uvedla, že v případě zjištění jakéhokoliv pochybení, vyvodí adekvátní závěry. "Těmi může být buď trestní oznámení, odvolání anebo podnět k zahájení kárného řízení," řekla Kovářová.

Rektor ZČU v pondělí uvedl, že univerzita ještě nezahájila žádné řízení o odejmutí titulů získaných na plzeňské právnické fakultě. "Potřebujeme seznam z ministerstva, které provedlo vlastní šetření. Naši i jejich databázi srovnáme. Dnes mi řekli, že seznam dotvářejí," dodal.

ZČU zkontrolovala první stovku z údajných asi čtyř set rychlostudentů. "Všechny jsou v pořádku až na jednoho a ani ten není stoprocentní," dodal Průša. Jméno nesdělil, ale podle médií jde o Jana Harangozzu, podnikatele, obžalovaného v kauze konkurzní mafií soudce Jiřího Berky. "My jsme zatím prošli jeho studijní agendu, teď musíme ještě projít jeho státnicovou zkoušku. Studijní agenda je hodna zřetele," uvedl Průša.

Všechna případná řízení o odebrání titulu bude provádět fakulta, odvolacím orgánem bude rektor. Přezkumnou komisi by jmenovalo nové vedení právnické fakulty zvolené po 2. listopadu. Poté už má poškozený šanci pouze u soudu, ministerstvo do procesu nevstupuje.