Bývalý premiér Stanislav Gross předá svoji rigorózní práci z plzeňských práv znalecké laboratoři, aby potvrdila, že ji napsal v roce 2004. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Chce tak zamezit pochybnostem o pravosti práce. Pověřený děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil tento týden oznámil, že práce bývalého předsedy vlády na škole není, původně prý měla být v trezoru děkana.

Gross připomněl, že nebyl studentem školy, na fakultě jen skládal rigorózní zkoušku. Své vzdělání získal na pražské univerzitě. Práci napsal před rokem 2006, nemusí být proto podle zákona uložená v knihovně. Bývalý premiér prohlásil, že má práci u sebe. "Nikdo z fakulty mě nevyzval, abych jí předložil," řekl Gross s tím, že o takovémto požadavku se dozvěděl pouze z médií.

Ve škole podle Pospíšila chybí několik desítek prací. Před několika dny se pak ve fakultní knihovně objevila dizertační práce Jana Kavky, která byla ve skutečnosti svázána před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil proto vyzval Kavku, který v Plzni učí občanské právo, aby odešel ze školy. Fakulta nyní čeká na stanovisko expertů ministerstva školství, jak postupovat se studenty, kteří titul JUDr. získali před rokem 2006.

Ve středu zveřejnila fakulta seznam rigorózních prací od roku 2006. Podle zjištění ČTK odporují některé údaje v něm vyhlášce fakulty. Pospíšil k tomu dnes řekl, že některé údaje v seznamu nemusejí být kompletní a budou se postupně doplňovat. Z listiny například vyplývá, že v některých případech nebyli ve zkušební komisi tři lidé, jak ukládá vyhláška. Ministerstvo už v souvislosti s kauzou plzeňských práv podalo trestní oznámení.

Problémy fakulty odstartovalo odhalení údajně opsané práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Poté se začaly objevovat další podivné praktiky, zejména údajná rychlostudia některých politiků, policistů a úředníků. Mluví se i o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.