Na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni stále chybí tři disertační práce. Ostatních 32 původně ztracených se již podařilo najít. ČTK to ve středu řekl rektor univerzity Josef Průša. Pracovníci rektorátu nyní budou po zbylých třech pátrat na jednotlivých katedrách fakulty, kde autoři dizertace obhajovali.

Zástupci studentské kurie akademického senátu fakulty si minulý týden stěžovali že v knihovně není 35 prací, mezi nimi například práce advokátů Daniela Teleckého a Jana Suchého, pracovníka ministerstva vnitra Jana Brázdy, advokáta Eduarda Bruny, jen zastupoval Jiřího Čunka, a dalších.

"Nikdy tam nedoputovaly, nebyly tam nikdy zaevidované. Je otázka, zda ležely někde na katedrách, podle zákona ale mají být v knihovně," uvedl Martin Marek, zástupce studentů v akademickém senátu Marek.

Práce možná leží někde na katedrách

Jak k pochybení došlo? Podle Průši je jednou z možností, že škola sleduje práce až od 1. ledna 2006, kdy začala platit povinnost ukládat je do knihovny. "Předtím toto nebylo, není to vymahatelné," uvedl Průša. Rozdíl tak podle něj může být právě v tomto. Dalších 15 až 20 prací se prý našlo ve zpracování v knihovně. "Nebyly v regálu, neboť se připravovalo jejich katalogizování," dodal.

Jména autorů chybějících prací univerzita nezveřejní. Podle Průši je možné, že dizertace leží někde na katedrách a podobně. Pracovníci rektorátu je proto nyní začnou dohledávat. Průša nevyloučil pochybení některých kateder.

Pětileté studium za čtyři roky

Někteří studenti i učitelé Právě upozorňovali na nestandardní délku studia některých absolventů. Například starosta Prahy 5 Milan Jančík pětiletý obor vystudoval za čtyři roky. Vysvětluje to tím, že měl individuální plán a spojil si dva ročníky dohromady. Novinářům ve středu ukázal svůj index i rigorózní práci, díky které získal titul JUDr.

"Moje práce existuje, odevzdal jsem ji. Nevím, proč není. Měla více jak 160 stran, normálně jsem ji obhájil," řekl ČTK Jan Brázda, jehož dizertační práce byla mezi původně chybějícími. Za chybu univerzity označila fakt, že v knihovně údajně chybí její magisterská práce, také chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS).

Plzeňská právnická fakulta přišla v minulých dnech téměř o celé vedení. Kvůli odhalení opsání své disertační práce odstoupil proděkan pro vědeckou činnost Ivan Tomažič. Následně rezignoval i jeho kolega Milan Kindl. Fakultu nyní vede bývalý ministr Jiří Pospíšil, jenž v úterý vystřídal ve funkci Jaroslava Zachariáše.

Související