Právnickou fakultou v Plzni zmítá plagiátorská kauza. Ta vygradovala předminulý týden odhalením opsané disertační práce proděkana pro vědeckou činnost Ivana Tomažiče. Téměř celé vedení plzeňských práv se proto vzdalo svých funkcí. V pátek rezignoval děkan Jaroslav Zachariáš, v úterý se k němu přidali proděkanové Tomažič a Milan Kindl, který měl v kompetenci magisterské studium.

Fakultu dočasně povede bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rektor univerzity Josef Průša ho v úterý dočasně pověřil funkcí děkana. "Jsem člověk, který z této školy vzešel a působím zde jako externí asistent katedry správního práva. Jsem člověk, který stál jako student u zrodu fakulty a leccos o ní vím," uvedl Pospíšil. 

Odstoupivší Zachariáš konkrétní důvod odchodu nevysvětlil. Po jeho rezignaci volali mnozí studenti, učitelé i odborníci kvůli dlouhodobým problémům na fakultě. "Mám nějakou čest, v tisku se objevila spousta polopravd," sdělil pouze Zachariáš.

Univerzita informaci o změně vedení právnické fakulty oficiálně potvrdila, po 15. hodině vystoupil na mimořádném zasedání akademického senátu rektor se svým prohlášením. "Kampaň, která byla rozpoutána, nikoho z nás netěší," dodal rektor Josef Průša.

Plagiátorství prověřuje i policie

Podle dřívějšího vyjádření Pospíšila je třeba postavit nové vedení fakulty, klidně i dočasné na několik měsíců, ale s dostatečným mandátem provést změny. Škole hrozí, že nebude moct udělovat ani magisterské tituly.

Případem plagiátorství na plzeňských právech se zabývá také policie. Podnětem je trestní oznámení kvůli údajnému porušení autorských práv. Věc šetří oddělení hospodářské kriminality, bližší informace zatím nezveřejnilo.

Podle Pospíšila by se měla policie zabývat také chybějícími pracemi. Z 65 obhájených dizertačních prací jich údajně chybí v knihovně fakulty 35. Mezi nimi například práce Daniela Teleckého nebo Jana Suchého, jenž má stejnou advokátní kancelář jako proděkan Kindl. Mezi chybějícími jsou i práce prorektora policejní akademie Jana Brázdy, Čunkova advokáta Eduarda Bruny a další. V knihovně údajně není ani magisterská práce chomutovské primátorky Ivany Řápkové. Podle Řápkové jde zřejmě o chybu univerzity.

Související