Vláda zamítla návrh poslanců ODS na odložení státních maturit o další dva roky. Odsunutí maturit by totiž podle ministryně školství Miroslavy Kopicové zastavilo jejich dohodnuté financování z bruselských strukturálních fondů. "Trvalo by určitý čas, pokud by se vůbec podařilo vytvořit projekt nový a vyjednat ho," prohlásila.

Podle ODS není systém maturit dobře připraven. Kopicová ale na minulé schůzi vlády uvedla, že státní maturity lze příští školní rok zvládnout. Kabinet tehdy podpořil novelu školského zákona upravující některé podmínky maturitních zkoušek.

Nezávisle na posudku vlády rozhodne o návrhu ODS sněmovna. Do předčasných říjnových voleb zbývá už jen jedna řádná schůze, a to na začátku září. Občanští demokraté chtějí, aby jejich návrh sněmovna schvalovala ve zrychleném řízení.

O odložení maturit se snaží také sociální demokraté. Poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD) předložil odklad maturit jako pozměňovací návrh do nesouvisející novely kompetenčního zákona. Občanští demokraté se ale postavili proti s tím, že jde o klasický "přílepek". S odkladem maturit nesouhlasí KDU-ČSL, podle její místopředsedkyně Michaely Šojdrové lze maturity příští školní rok zvládnout.


Spekuluje se o tom, že ODS i ČSSD využívají téma odkladu maturit jako předvolební tahák na prvovoliče. Před deseti dny se v centru Prahy sešly tisíce středoškoláků protestujících proti státním maturitám.

Iniciativa vzešla z komunitního serveru Facebook, který poprvé do české politiky zasáhl před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Mladí lidé se tenkrát přes Facebook domlouvali na "vajíčkových útocích" na mítinky ČSSD. Podle mediálních odborníků se nyní obě velké strany snaží bojovat o "facebookovou generaci".