Odklad maturit o dva roky se nepodařilo v úterý ve sněmovně prosadit.

Poslanec Ivan Ohlídal (ČSSD) odklad přidal jako pozměňovací návrh k nesouvisejícímu kompetenčnímu zákonu. Sněmovna zákon přijala, ale bez části týkající se maturit. ODS chce maturity odložit vlastní novelou školského zákona.

Někteří poslanci upozorňovali na to, že Ohlídalův pozměňovací návrh vykazuje znaky klasického "přílepku", tedy změny přidané do naprosto nesouvisejí normy. Místopředseda ODS Petr Nečas považuje za jisté, že by Senát takový návrh odmítl. Tento krok by podle něj následně uvrhl do nejistoty učitele i studenty. Sám Ohlídal uznal, že jde o "přílepek", rychlost přijetí odkladu ale považoval za důležitější než čistotu formy.

Ohlídal prý viděl interní materiály ministerstva školství, které jasně hovoří o tom, že maturity nejsou připraveny. Bývalý ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených) ale nesouhlasil. Podle něj je šance maturity v pořádku stihnout. Podobně se vyjadřovala již dříve současná ministryně Miroslava Kopicová. Podle ní by bylo možné v krajním případě odložit maturity o rok. Pokud by ale odklad trval déle, musela by zřejmě ČR vrátit EU asi třetinu z půl miliardy korun určených na přípravnou fázi maturit, uvedla ministryně. Proti odložení maturit vystoupila také místopředsedkyně KDU-ČSL Micheala Šojdrová.


Novela zákona, do které poslanci odklad maturit vložili, především mění některé legislativní postupy spojené s přijetím eura. Nově by mělo platit, že návrhy zákonů ohledně přípravy přechodu na euro a platebního styku bude vládě předkládat na rozdíl od České národní banky ministerstvo financí. Centrální banka ale na nich bude s ministerstvem spolupracovat.