Ministerstvo zemědělství připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, řekl ministr Jakub Šebesta. Vláda tak podle něj chce pomoci oživit stagnující mléčný trh. Národní dotace na mléko a mléčné výrobky pro školáky loni v srpnu zrušila vláda Mirka Topolánka. Program je tak v současné době dotován pouze z prostředků Evropské unie.

"My jsme samozřejmě rádi a vítáme to," řekl ČTK výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Konzumace dotovaného mléka ve školách je podle něj pro své kladné zdravotní dopady obvyklá nejenom v ostatních zemích Evropské unie, ale i jinde ve světě. Dodávky mléka do škol u některých dodavatelů klesly až o 70 procent proti stavu před zrušením národních dotací, uvedl Němec.

Třetinu hradí stát 

Národní podpora představovala před svým zrušením v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení mělo přinést roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU nadále dotovala školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku.

Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungují v Česku od roku 1999. Mléko a mléčné produkty jim dodává několik tuzemských mlékáren.

Materiál navrhující obnovení subvencí na mléko pro školáky v současné době prochází připomínkovým řízením na ministerstvu.