Demonstrace několika tisíců zemědělců z osmi evropských zemí před budovou ministerstva zemědělství a později na pražském Václavském náměstí oficiálně skončila. Podle odhadu policie i pořadatelů se zúčastnilo asi 8 000 lidí.

Protestní akce se vedle českých farmářů zúčastnili také jejich kolegové ze Slovenska, Maďarska, Litvy či Slovinska. Během protestu před hotelem Marriott rozlili protestující 50 litrů mléka a vysypali 200 kilogramů obilí. Luxusní pražský hotel hostí konferenci za účasti eurokomisařky Mariann Fischer-Boelové. 

Zemědělci požadují, aby farmáři v nových členských zemích EU dostávali na dotacích stejně peněz jako jejich kolegové ze starých členských zemí. Chtěli upozornit také na to, že kvůli nízkým výkupním cenám mléka hrozí mnoha chovatelům krach.

Šéf Agrární komory Jan Veleba zopakoval, že zemědělci chtějí od roku 2010 rovné podmínky a žádají okamžité kroky k záchraně dojného skotu.

"Dnešním dnem naše úsilí za dosažení obou cílů nekončí, ale začíná. Máme v rezervě další aktivity, které v případě nutnosti použijeme," dodal Veleba. 

Ministra vítal pískot 

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dopoledne předstoupil před účastníky a a podle zpravodaje iHNed.cz přednesl poměrně rázný projev s tím, že podobné protestní akce podle něj nemají smysl. Od davu si za to vysloužil pískot.

"I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednali," konstatoval

Zároveň připomněl, že pro zemědělce je od dubna na garancích a dotacích připraveno 2,6 miliardy korun a zástupci Česka nyní v Bruselu jednají o záchranném balíčku pro tuzemské farmáře v hodnotě až jedné miliardy korun. 

VIDEO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist