Lidé, kteří neprošli výcvikem v autoškole, jsou za volantem podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila nebezpeční. I proto si myslí, že odstranění řízení bez řidičského oprávnění z trestných činů byla chyba. Tržil to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Řízení bez řidičského oprávnění přestalo být trestným činem od 1. ledna, kdy nabyl účinnosti nový trestní zákoník, a stalo se přestupkem. Hrozí za to pokuta až do výše 50.000 korun.

Tržil uvedl, že o částečném znovuzavedení mezi trestné činy již dříve jednal na půdě Senátu. "S tím, že by byla bližší specifikace v tom, že se trestného činu dopustí řidič, který nevlastní a nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. Aby to bylo specifikované na ty řidiče, kteří opravdu nebyli vyškoleni a neznají předpisy," uvedl šéf dopravní policie.

Podle Tržila by se mělo rozlišovat mezi lidmi, kteří nikdy neprošli výcvikem, a řidiči, kteří o oprávnění přišli například kvůli dosažení hranice dvanácti trestných bodů. V jejich případě by jednání podle Tržila mohlo zůstat přestupkem. "Je to otázka diskuse. Vím, že nějaké snahy o znovuzavedení toho trestného činu jsou," řekl.
Proti změně se dříve vyslovilo i ministerstvo dopravy. "Tvrdíme, že člověk, který neprošel výukou a výcvikem v autoškole, není řidičem, nezná ovládání vozidla a nezná pravidla silničního provozu a pro silniční provoz je velmi nebezpečný," řekl České televizi mluvčí úřadu Karel Hanzelka.

Aby bylo řízení bez řidičského oprávnění nadále trestným činem, navrhla již dříve sociální demokracie. Vláda se k němu koncem listopadu postavila neutrálně.

Řízení bez řidičského oprávnění je podle předkladatelů častou příčinou závažných nehod. "Postih pachatelů tohoto protiprávního jednání jen v přestupkovém řízení neodpovídá vysoké míře škodlivosti těchto činů pro společnost," napsali v důvodové zprávě k novele.