Výběr nových ústavních soudců již začal. Sedmičlenná komise vedená Janem Kyselou odstartovala pohovory s prvními adepty na místa, která se letos uvolní. Již 3. května totiž vyprší mandát třem soudcům – Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi. A do konce roku dalším čtyřem. Kysela v rozhovoru pro HN popisuje, jak bude probíhat výběr a podle čeho všeho se bude jím vedená komise rozhodovat, koho doporučí prezidentu Petru Pavlovi. Ten potom tři finálová jména navrhne Senátu. 

Vy jste vyzvali soudy a instituce, aby vám poslaly jména vhodných kandidátů na ústavní soudce. Mají tedy soudy vybírat adepty ze svého středu, nebo mají volnější ruku?

Záleží to na úvaze toho adresáta. Mám ve svém okolí někoho, o kom si myslím, že by to mohl být? Je to můj kolega na soudě, šikovný advokát, který před soudem vystupuje, nebo je to někdo, koho znám z jiné praxe? My to úmyslně nijak neomezujeme, jen zdůrazňujeme, že nehledáme někoho, kdo bude na Ústavním soudu reprezentovat advokáty, soudce či státní zástupce, ale někoho, pro něhož jsou zkušenost a profesní výbava dobrým předpokladem, aby byl soudcem Ústavního soudu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Tedy budete rádi, když navrhnou i někoho jiného než jen z řad své instituce?

Každopádně to ponecháváme na nich. Netvrdím, že na každém krajském soudu je někdo, kdo má sedět na soudu ústavním. Může být odpověď nula, může být odpověď pět a může to být tak, že vědí o někom takovém na okresním soudu či třeba mezi advokáty.

Chápu to tak, že vaše výzva není jen pro volbu prvních tří adeptů, kteří by měli být navrženi místo těch, jimž končí mandát počátkem května, ale i pro výběr do budoucna?

Je to přinejmenším pro tu obměnu 2023 až 2025. A současně je účelné ten seznam mít i do budoucna a předávat ho tomu, kdo přijde po nás. O něco takového se pokoušel i Václav Havel, když opouštěl Pražský hrad, ale mám za to, že Václav Klaus jím vytvořený seznam nevyužíval.

Předpokládám, že by to neměli být jen soudci, ale i představitelé dalších profesí. Z jakých oblastí byste rádi vybírali a jak?

Již před dvaceti lety jsme s kolegou Zdeňkem Kühnem zkoumali praxi Václava Havla a srovnávali to s tím, jak se Ústavní soud obměňuje v jiných zemích. A došli jsme k orientačnímu schématu, že by to měla být třetina soudců, třetina akademiků a třetina těch ostatních. Zkušenost v průběhu času ukazuje, že ten třetinový model je dobré orientační vodítko a trochu větší poptávka je po soudcích. Ale současně by neměla žádná ta profese mít na Ústavním soudu většinu.

Dnes je to současně trochu jiné než před dvaceti lety a často nejste spojený s jedinou profesí. Můžete být profesor, který je i soudcem, můžete být státní zástupce, který má za sebou advokátní praxi. Takže je někdy otázka, do jaké škatulky toho člověka pak zařadit.

Jaký máte časový harmonogram?

Odpovědi na náš dopis bychom rádi měli do 5. dubna.

A pak plánujete zužovat a budete si některé z nich zvát na pohovory?

Ano. Máme to vymyšleno tak, že pan prezident bude zohledňovat naše doporučení a bude se setkávat s těmi, o kterých si myslíme, že to jsou ti, kteří na Ústavní soud patří. Bude pak záležet na něm, jestli ti lidé, které mu doporučíme, budou odpovídat jeho představě soudce Ústavního soudu. Budeme se o to snažit, ale bude to jeho rozhodnutí.

Ale i vy sami se asi s nimi budete chtít v tom předvýběru bavit.

Ano, nepochybně. Ale to neznamená, že všichni, se kterými se bavit nebudeme, jsou nekvalitní. A neznamená to ani, že všichni ti, se kterými se bavit budeme, budou doporučeni panu prezidentovi. Nicméně tím, že vám do toho vstupuje řada faktorů, můžete už nyní v zásadě odhadnout, že způsobilých lidí, aby byli na Ústavním soudu, jsou desítky nebo nízké stovky.

O mnohých z nich se dozvíme právě pomocí těch dopisů. A určitě budeme mít k dispozici mnohem víc lidí, než kolik jich na Ústavním soudu může zasednout. Pak jde o to, že si musíte podle nějakých kritérií vybrat. Ten člověk může být sice velmi způsobilý, ale profilově odpovídá třem jiným, které už máte, takže přesto, že i on by na Ústavním soudu mohl být, tak fakticky nemůže, takže hledáte někoho dalšího.

Kvůli té šíři pestrosti.

Přesně. A tím, že kombinujete šest sedm různých kritérií, tak vám z toho vyplyne, že to, že někoho nedoporučíte, neznamená, že je špatný, ale že potřebujete někoho jiného. Musíte mít na zřeteli, jestli v patnáctičlenném soudu potřebujete celkem pět, nebo spíše tři lidi na trestní právo. Nebo kdo má reprezentovat nauku ústavního práva, která je sice důležitá, ale z hlediska profilové agendy Ústavního soudu to není každodenní chleba… To jsou vše věci, které do toho výběru musíte promítnout. Od samého počátku, kdy ty lidi oslovujete a vybíráte, tak se zřetelem k nějakému celistvějšímu obrazu.

Jaký bude jízdní řád, harmonogram?

Pro nás je podstatné to, že ti první tři končí 3. května a chceme, aby ta doba, kdy Ústavní soud nebude kompletní, byla co nejkratší. Z toho plyne, že ti první tři musí být vybráni velmi rychle.

Tedy nejpozději do konce dubna by je měl dostat Senát?

Myslím si, že i dřív. Bylo by dobré, aby první jména do Senátu mířila už po Velikonocích.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský říkal, že by byl velmi rád, kdyby minimálně jedním z těch prvních tří, a raději dva, byly ženy. I proto, že současná jediná žena v Ústavním soudu Milada Tomková končí právě 3. května.

Takto také uvažujeme, je otázka, jestli se to podaří.

Pan Rychetský panu prezidentovi už dal zhruba deset jmen, se kterými také budete pracovat. Kolik jmen už k vám tedy doputovalo, ač ještě všem nedorazily vaše dopisy? Protože už se o mnohých dalších jménech diskutuje.

Přípis od pana Rychetského zatím nemáme, ale vím, že existuje. Máme ale už předběžnou nominaci z prostředí České advokátní komory. Všichni ostatní čekají na ty dopisy. Ale vím, že na různých institucích se už vede živá debata s přihlédnutím k tomu, že ten dopis očekávají.

Koho Česká advokátní komora navrhuje?

Ještě jsem ten dopis neviděl. Ale stejně bych vám žádná jména zatím neřekl. Je to taková nevyžádaná iniciativa a nevím, jestli to bude definitivní pozice. Takže bych počkal až na tu oficiální reakci.  

Nicméně jste již zahájili pohovory s prvními vhodnými adepty. Někteří mi to již potvrdili…

Existuje již útlejší seznam, který byl vygenerovaný členy našeho panelu. A pak se doplní o jména, která nám přijdou od oslovených institucí. Protože spěcháte a nechcete nechat Ústavní soud vyhladovělý, vyprázdněný, začnete se jmény, která máte. A pak budete rozšiřovat ten rezervoár.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.