Andrej Babiš mladší, syn premiéra a šéfa hnutí ANO, se rozhodl zveřejnit tři posudky týkající se svého duševního zdraví. Dokumenty poskytl HN. Důležité jsou proto, že Babiš mladší se stal významným svědkem v kauze svého otce – údajného dotačního podvodu při rekonstrukci farmy Čapí hnízdo. Policie se také znovu zabývá údajným zavlečením Babiše juniora na Krym a na Ukrajinu.  

Sám junior byl původně v kauze Čapí hnízdo stíhaný coby údajný spoluvlastník farmy, později ale státní zástupce jeho obvinění zrušil. Policie ho tehdy ani nevyslechla, protože podle jeho otce, ale i podle posudku ošetřující lékařky z Národního ústavu duševního zdraví Dity Protopopové, prý trpí schizofrenií. Andrej Babiš mladší žil navíc až do letošního léta se svojí matkou ve Švýcarsku, kde má i občanství. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

K výslechu se junior dostavil jako svědek až minulý měsíc, poté, co se v červenci vrátil do Česka. Babiš mladší odmítá, že by trpěl nějakou duševní nemocí. Podle něj si tvrzení o jeho dlouhodobých psychických problémech lékařka Protopopová „vycucala z prstu“, včetně toho, že by schizofrenií trpěl už zhruba deset let. „Nejsou o tom žádné záznamy a nelze to takto zpětně tvrdit,“ řekl v nedávném rozhovoru pro HN Babiš junior. 

Ústav duševního zdraví se ale za práci Protopopové opakovaně postavil. Stejně jako odborná Psychiatrická společnost. Ta uvedla, že je znepokojena bulvarizací případu Andreje Babiše mladšího: „Hrubě zkreslený mediální obraz celé věci, vzniklý na základě zveřejňování částí dokumentace vytržených z kontextu a zejména bez znalosti všech faktů, poškozuje dobré jméno české psychiatrie a zasévá nemístné obavy do řad stávajících uživatelů péče i těch, kteří pomoc teprve zvažují vyhledat.“ 

Znalci, které Andrej Babiš mladší oslovil, ale tvrdí, že je zdravý. Slavomír Fischer, kterého Babiš junior navštívil v Ústí nad Labem, zkoumal celkem pět otázek. Například jaká je jeho mentální kapacita, zda u něj lze očekávat psychické selhávání, jestli trpí psychickou poruchou či přímo onemocněním a zda je schopen účastnit se řízení před soudem, jednat s úřady a nést za své jednání odpovědnost. 

Žádné problémy soudní znalec nezjistil. U klíčového bodu, zda u něj existují nějaké klinické faktory typu deprese, paranoia či schizofrenie, odpověděl psycholog, že jsou buď v normě, anebo „bez patologického nálezu“. Právě těmito slovy také uzavřel otázku ohledně schizofrenie, o níž dříve mluvil v jeho případě otec, premiér Andrej Babiš. „Jde o podstatný klinický faktor. Velmi nízké skóre doplňuje (potvrzuje) vlastní klinické zjištění. Vylučuje přítomnost deprese a schizofrenie,“ stojí v posudku. 

Fischer, který má podle doložky specializaci soudního znalce pro pedagogickou a sociální psychologii, tedy došel k závěru, že je Babiš mladší normální, psychicky zdravý jedinec. „Nebyla zjištěna žádná psychická porucha nebo onemocnění. V rámci vyšetření nebyly zjištěny žádné osobnostní vlastnosti a rysy, které by byly abnormální, nebo dokonce patologické,“ napsal Fischer. Mladý Babiš podle něj nemá ani „v situaci zátěže tendence k vyvolávání konfliktů, a obecně ani k impulsivitě či agresivním formám jednání“.

 

Další posudek pochází od Karla Kaufnera, specialisty v oboru psychiatrie a soudního znalce. Jeho jméno ve veřejné databázi českých soudních znalců nelze dohledat. Posudek je razítkován společností KJ Consulting AB, která sídlí ve Švédsku. V něm by měl podle veřejných výstupů žít i samotný Kaufner. Ten ve svém posudku uvádí, že s Babišem mladším hovořil on-line celkem třikrát, a to vždy zhruba hodinu. Následně se s Babišem a jeho psychiatričkou potkal osobně v druhé půlce letošního srpna a podle lékařské zprávy trval rozhovor čtyři hodiny.

„Andrej Babiš mladší byl po celou dobu kontaktu slušný, zdvořilý, vždy dochvilný a plně orientován,“ píše Kaufner. Podle Kaufnerových závěrů nevykazoval Babiš mladší v době jejich kontaktu žádné příznaky jakékoliv duševní choroby. „Psychický stav Andreje Babiše mladšího hodnotím jako zcela normální, a to po celou dobu kontaktu se mnou. Andrej Babiš mladší netrpí žádnou poruchou osobnosti a s největší pravděpodobností jí ani nikdy netrpěl,“ uzavírá Kaufner s odkazem na přílohy dokumentu, které však k dispozici nejsou. 

MUDr Kaufner posudek na Andreje Babiše juniora
Foto: Repro HN

Třetí posudek Babišovi zpracovala Džamila Stehlíková, někdejší ministryně pro lidská práva, která provozuje psychiatrickou a psychosomatickou ordinaci. „Z odborného psychiatrického hlediska nejsou v současné době žádné kontraindikace k aktivní účasti výše jmenovaného v trestním řízení,“ stojí v posudku. 

MUDr Stehlíková posudek na Andreje Babiše juniora
Foto: Repro HN