Advokát a nynější senátor Václav Láska se před devíti lety zabýval z pověření pražského primátora smlouvami, které uzavíral městský dopravní podnik se svými dodavateli. Výsledkem jeho právní analýzy bylo, že v podniku mezi lety 2007 a 2012 „působila organizovaná zločinecká struktura“, sdělil Láska v roce 2012, když podával jménem dopravního podniku trestní oznámení.

Tuto středu však Vrchní soud v Praze definitivně zprostil viny všechny obžalované, mezi nimiž byl například Ivo Rittig či bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Podle soudce nedošlo k žádnému trestnému činu. Již loni potvrdil zproštění obžaloby v jedné části obžaloby, nyní i v té nejznámější – provize 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky. 

HN: Jak vnímáte tento verdikt? Vy sám jste tehdy hospodaření pražského dopravního podniku prověřoval a jeho jménem i podával trestní oznámení.

Soud zaujal jiný názor, ale důvody pro náš postup tam byly, když se i státní zástupce přiklonil k tomu, že to byl trestný čin. To, že finální verdikt po kompletním dokazování je jiný, s tím nic nenadělám a musím to respektovat.

HN: Soudce Luboš Vlasák v části, která se týkala provize 17 haléřů z výroby jedné jízdenky pro firmu Cokeville Assets Petra Kmetě, loni v červnu říkal, že to byla tak velká provize, že šlo o tunelování, a případ v této části vrátil k novému rozhodnutí. Nyní ale konstatoval, že se důkazní situace změnila a osvobození všech potvrdil. Jak je to možné?

To budeme vědět až z písemného odůvodnění rozsudku. V něm soud bude muset označit ty důkazy, které změnily jeho názor. A pak můžeme i posoudit, co to bylo za důkazy a jak byly závažné. Samozřejmě nemůžeme zpochybnit rozsudek jako takový, ale aspoň si uděláme úsudek, proč soudce změnil názor na to, jestli jde, či nejde o trestný čin. Ale upozorňuji, že zrovna touto částí provizí z jízdenek jsme se tehdy nezabývali, naše trestní oznámení bylo na jiné věci a jen část z nich si převzal státní zástupce.

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se