Nezaměstnanost v Česku dosáhla v dubnu 4,3 procenta a zůstala stejná jako v březnu. Bez práce bylo ke konci uplynulého měsíce v celé zemi 318 540 lidí, o 3600 méně než v březnu. Současně vzrostl počet evidovaných volných pracovních míst, a to o 4046 na 95 798. Meziročně se podíl nezaměstnaných zvýšil, loni v dubnu činil 3,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Analytici přitom předpokládali, že kvůli sezonním pracím by dubnová nezaměstnanost mohla oproti březnu klesnout o 0,2 procentního bodu na 4,1 procenta.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„Za duben zůstala nezaměstnanost na 4,3 procenta, což i přes nástup sezonních prací i růst volných pracovních míst ukazuje, že se nám rozevírají nůžky mezi lidmi, kteří práci hledají a jsou v evidenci úřadu práce, a pracovníky, které firmy na otevřená volná místa poptávají. Proto musíme klást ještě větší důraz na vzdělávání po celou dobu kariéry, včas řešit vhodné rekvalifikace a doplňovat kompetence průběžně, nejen až ve chvíli, kdy klienti řeší ztrátu zaměstnání,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v dubnu v Ústeckém kraji, a to 6,6 procenta. V Moravskoslezském kraji dosáhla rovných šest procent a v Karlovarském 5,4 procenta. Na druhém konci žebříčku se umístila Praha, kde míra nezaměstnanosti byla minulý měsíc 3,1 procenta. V hlavním městě a také v Karlovarském kraji ale meziměsíčně podíl nezaměstnaných stoupl, a to shodně o desetinu procentního bodu. V ostatních regionech nezaměstnanost stagnovala nebo klesla.

Mezi okresy vykázaly nejvyšší míru nezaměstnanosti Mostecko (9,4 procenta) a Karvinsko (8,9 procenta). Naopak velmi nízkou nezaměstnanost pod třemi procenty evidují úřady práce v okresech Praha-východ a Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Zlín, Benešov a Jičín. Meziměsíčně nejvíce vzrostl podíl nezaměstnaných v okresech Karviná, Teplice, Česká Lípa a Sokolov, meziročně pak v okresech Most, Sokolov, Česká Lípa a Vsetín.

Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Česku v průměru 3,3 uchazeče o zaměstnání. Nejvíce je to na Karvinsku, kde se o jednu pozici uchází průměrně skoro 24 zájemců.

Zaměstnavatelé mají podle údajů Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o kuchaře, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Údaje o počtu volných míst ale na rozdíl od statistik nezaměstnaných nevypovídají komplexně o celém trhu práce. Mnoho pozic totiž zaměstnavatelé obsazují mimo evidenci úřadů práce.

Během dubna se na úřadech práce nově registrovalo 39 939 lidí, z toho 32 procent online pomocí klientského portálu Jenda. Z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání tvořily 52,9 procenta ženy.

„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence Úřadu práce ČR žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí například z oblasti maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, výroby motorových vozidel, vzdělávání, veřejné správy a obrany nebo pracovali v oblasti poštovních a kurýrních služeb,“ doplnila mluvčí úřadu Kateřina Pavlíková.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v dubnu 86 427 lidí, což představuje přes 27 procent všech uchazečů o zaměstnání. V březnu činil tento podíl 28,4 procenta a loni v dubnu 30,4 procenta.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist