Stát sází všude až moc značek. „Vytváří tak prostředí pro idioty a lidé se pak jako idioti logicky chovají,“ říká v debatě Spotlight Public designérka Veronika Rút. Jde prý o jeden z příkladů, jak se neumíme starat o veřejný prostor. „Já za zásadní problém považuji, že se z domů a měst stávají kulisy,“ sdělil umělec Vladimir 518 k tomu, jak jsou česká města zaplněna billboardy.

„Pokud jde o počty billboardů, osmdesát procent z nich nevyhovuje současné legislativě. To je naprosto šílené číslo, když si představíte, že v takovém městě žijete,“ kritizuje hudebník Vladimir 518, jak „monetizace veřejného prostoru“ ničí místa, kde lidé bydlí.

Souhlasí s ním i expertka na vizuální smog Veronika Rút, podle které je často chyba, že se lidé bezhlavě spoléhají na zákony. Přemýšlení nad tím, že nějaký problém vyřeší směrnice, je podle ní přesně tím, co nás do současné situace dostalo.

„V nás je něco hluboce špatně a není možné si myslet, že stačí, když přidáme nějaký zákon nebo budeme někoho víc buzerovat. Nemusíme jít hluboko do historie, abychom se dopátrali třeba toho, kolik tady bylo za ‚komoušů‘ udavačů oproti jiným státům. Je to zvláštní, ale máme určité národní povahové rysy,“ popisuje expertka v debatě Spotlight Public: Dokonalé město českou náturu a společně s Vladimirem 518 se shoduje, že bez osobní zodpovědnosti a lásky k určitému místu jen těžko půjde veřejný prostor měnit.

„Do veřejného prostoru patří určitý typ porozumění, respektu a zájmu jeden o druhého,“ dodává umělec.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist