Zpravodajství České televize zažije od září první větší programovou změnu po nástupu nového generálního ředitele Jana Součka. Skončit má publicistický pořad 168 hodin, který se vysílal v neděli večer a často kritizoval politiky.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Televize to oznámila v tiskové zprávě. Dlouholetá dramaturgyně a moderátorka pořadu Nora Fridrichová i celý její tým mají podle vedení ČT přejít na výrobu jiných pořadů. 

Ke konci pořadu zřejmě přispěly i nedávné peprné výměny názorů mezi Fridrichovou a bývalým šéfem publicistiky ČT Markem Wollnerem, respektive jeho manželkou. Ty plnily od 23. července stránky bulvárních médií. Šlo o nevhodné vtipkování na téma masturbace, a kdo ho začal. Fridrichová výpisem zpráv následně doložila, že iniciátorem nevhodné výměny byl její nadřízený.

Je to už několikáté pokračování sporů mezi oběma bývalými kolegy, ve kterém šlo o údajně nevhodné chování Wollnera.

„K finálnímu rozhodnutí ukončit výrobu pořadu 168 hodin přispělo i dění z posledních dnů, které se pořadu bohužel také týká a které nepoškozuje jen pořad samotný, ale nestaví do dobrého světla ani Českou televizi,“ uvedl generální ředitel ČT Jan Souček. Tým několika reportérů i Fridrichovou chce využít jinak. „Moderátorka Nora Fridrichová dostane nabídku podílet se na nových publicistických formátech,“ dodal.

Zrušení pořadu může televizi pomoci s chronickým podstavem třeba v klíčové zpravodajské relaci Události. Zároveň tím Souček odpovídá i na častou kritiku pořadu, která zaznívala od části členů Rady ČT – zejména od těch, kteří do ní přišli za vlády Andreje Babiše.

Nejde ale jen o Součka. Jeden z mezníků přišel už na jaře 2023 – spor o vyváženost reportáže o zpřístupnění institutu manželství i pro homosexuály. „Dramaturgyně pořadu a autorka reportáže se ztotožnily s názorem jedné ze stran ideového sporu, přičemž se její oponenty snažily vědomě či nevědomě delegitimizovat,“ uvedl tehdy etický panel ČT a předchozí ředitel Petr Dvořák se s jeho závěry ztotožnil. „Pověřil jsem ředitele divize Zpravodajství a sport Zdeňka Šámala, aby v této záležitosti dále postupoval dle interních a závazných pravidel České televize,“ uvedl tehdy Dvořák.

Teď už konají jejich nástupci. „Přípravu pořadu provázely i stále častější vnitroredakční spory o obsah a zpracování reportáží,“ uvedl ředitel zpravodajství a publicistiky Petr Mrzena.

O údajných sporech uvnitř redakce v posledních měsících nic nevím a podle mě nebyly,“ napsala Fridrichová na Facebooku. „Je mi moc líto, že 168 hodin končí, dozvěděla jsem se to včera a nečekala jsem to. Jsem vděčná, že jsem se na nich mohla celých 18 let podílet. Pořad se pravidelně držel v TOP10, patřil k nejsledovanějším publicistickým pořadům v ČT a těšil se vaší trvalé přízni. Děkujeme vám!,“ napsala ve čtvrtek ve svém příspěvku.

Jak už bylo uvedeno, Česká televize s ní ale i nadále počítá. „Delší dobu pracujeme na vývoji nových formátů, které doplní a obohatí dosavadní nabídku publicistických pořadů ve vysílání ČT. Při jejich přípravě počítáme i s podílem tvůrců dosud zapojených do výroby jiných publicistických relací, včetně 168 hodin,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Michal Kubal.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist