Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dostal britský dokumentární film Náhlý záblesk hlubších věcí režiséra Marka Cousinse. Za portrét jedné z nejzásadnějších postav britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové, převzal režisér Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojená s odměnou 25.000 dolarů (asi 600.000 korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.

V hlavní soutěži porota posuzovala 12 snímků. Cenu za režii si odnesla singapurská režisérka Nelicia Lowová za režii svého celovečerního debutu Na kordy. Snímek je příběhem mladého šermíře Jieho, který sní o tom, že se znovu setká se svým starším bratrem Hanem, jenž si odpykává trest za zabití svého soupeře při zápasu ve sportovním šermu.

Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15.000 dolarů (asi 360.000 korun) dostal norský snímek Až na věky. Film režisérky Liljy Ingolfsdottirové je dramatem o rozpadu manželství a hledání role ženy. Výkon norské herečky Helgy Gurenové v roli Marie ve filmu Až na věky jí vynesl Cenu za ženský herecký výkon. Cenu za mužský herecký výkon získali stejným dílem za role ve filmu Host a ryba třetího dne Nizozemci Ton Kas a Guido Pollemans.

Zvláštní uznání dostaly dva snímky – koprodukční film Xoftex německého režiséra Noaze Deshe odehrávající se v uprchlickém táboře kdesi v Řecku a celovečerní snímek režiséra Adama Martince Mord z prostředí tuzemské zabijačky. Diváckou cenu deníku Právo získal snímek režiséra Jiřího Mádla Vlny, který se po svém uvedení na festivalu dočkal mnohaminutového potlesku vestoje.

V soutěži Proxima si Velkou cenu odnáší koprodukční film Cizinec čínského režiséra, scenáristy a kameramana Čeng-fan Janga. Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima získal snímek Když přišla noc debutujícího režiséra Paola Tizóna odehrávající se v prostředí armády v Latinské Americe. Zvláštní uznání Proxima si odnesli tvůrci slovenského filmu Od marca do mája. Vedle hlavní soutěže je Proxima druhou festivalovou soutěžní sekcí. Je prostorem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby.

Ocenění herci Ivan Trojan a Clive Owen

Herci Clive Owen a Ivan Trojan z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky převzali Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Britský herec Owen na festivalu uvedl film Na dotek, v němž ztvárnil roli Larryho, za kterou získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Trojan, který obdržel cenu za mimořádný přínos české kinematografii, v Karlových Varech připomněl film Karamazovi z roku 2008.

Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se prodalo 127.325 vstupenek, téměř o 4000 více než v loňském roce. Festivalu se zúčastnilo 10.769 akreditovaných návštěvníků, přibližně stejně jako loni. Z toho bylo 8726 návštěvníků s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů a 535 novinářů. Novináře o tom dnes informovala mluvčí festivalu Uljana Donátová.

„Z uvedených filmů mělo na festivalu 33 světovou, osm mezinárodní a tři evropskou premiéru. Celkem 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály,“ sdělila Donátová. „V průběhu festivalu se konalo 453 filmových představení. Uvedeno bylo celkem 177 celovečerních hraných, celovečerních dokumentárních a krátkých filmů,“ dodala.

Mucha: Jsme pro obyčejného diváka

Organizátoři festivalu také letos čelili připomínkám návštěvníků k vyprodaným projekcím. Stížnosti se objevily například na rozdíly v rychlosti rezervací na iPhonech, kde byla odezva delší než na Androidech.

„My bychom chtěli, aby byli všichni spokojeni a dostali lístek na film, který chtějí. Ale to bohužel vždycky nejde. Bojujeme s tím, snažíme se, aby to fungovalo, ale každý rok jsou dva až tři filmy, o které je takový zájem, že se na všechny nedostane. Letos se to stalo zejména s filmem Vlny, přestože měl čtyři projekce. Snažíme se to napravovat a slova o tom, že se festival nesoustředí na obyčejného diváka, jsou absolutně nepravdivá. Věnujeme tomu spoustu peněz a energie a snažíme se lístky držet na co nejnižší ceně,“ reagoval výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist