Praha se desítky, stovky let proměňuje a postupně se vrstvila. V nějaký moment tady ale zavládlo přesvědčení, že už je hotová a nemá se na to sahat. S tím se teď trochu bojuje,“ říká šéf IPR Ondřej Boháč o českém hlavním městě. To se dlouhodobě potácí mezi vizemi těch, kteří ho chtějí měnit, územními plány i zdlouhavým schvalováním. „Neumíme plynule reagovat na dobu,“ dodává.

„Myslím, že se tady ještě pořád žije dobře, ale třeba nestíháme stavět dostatečně rychle množství bytů, které bychom potřebovali. Nestíháme reagovat v rámci školství, infrastruktury a dalších věcí,“ vysvětluje Boháč, podle kterého metropole vlastně dlouhou dobu neměla „žádný problém“, který by ji nutil k akci. „U nás se v Čechách obvykle čeká na průser a potom to nějak umíme vyřešit,“ hodnotí šéf IPR situaci nejen v hlavní městě, ale i dalších českých metropolích.

Podle Boháče jsou motory národní ekonomiky právě města. „Ale bavíme se o patnácti, dvaceti městech, což je třeba čtvrt procenta všech obcí, které jsou tím ‚game changerem‘. To jsou města, která mohou plnit státní kasu, jsou motory ekonomiky, dělají vyspělý průmysl a v tomhle potřebujeme pochopení na úrovni vlády,“ upozorňuje na neflexibilitu zákonů, které podle něj brzdí územní plánování a tím i rozvoj měst a možnost reagovat nejen na potřeby jejich obyvatel.

Boháč v rozhovoru popisuje také příklad pražského společensko-kulturního prostoru Kasárna Karlín, který musel nedávno ukončit svůj provoz, jelikož byl jeho provoz podle mínění úřadů nelegální, ačkoliv se v objektu kasáren aktivity provozovaly dlouhé roky.

„Kasárna Karlín je úplně ukázkovým příkladem systémového problému. Primátor o tom městě nemůže rozhodovat, město reálně nemůže rozhodovat o svém majetku a ještě má tak komplikovaný územní plán a stavební zákon, že není v rámci svých legálních kompetencí schopen takovou věc vyřešit nebo jí předejít,“ vysvětluje šéf IPR s tím, že nevěří, že se provoz kasáren v dohledné době opět rozjede.

A co si myslí o vyhrocené debatě ohledně obchodního domu Máj v centru Prahy? Boháč vítá, že se v médiích a veřejné debatě řeší veřejný prostor a architektura, a rozhodně to považuje za přínosné. „Že by to ale mělo být rozbuškou občanské války, to mi připadá trochu moc,“ dodává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist