Stav současné bezpečnosti ve světě je nejhorší od druhé světové války, tvrdí opakovaně šéf BIS Michal Koudelka. Podle něj nejde o strašení. „To samé, co teroristé Hamásu udělali v Izraeli, a to samé, co dělá ruská armáda na Ukrajině, by dělali u nás, kdyby mohli,“ říká k tomu, že se musíme snažit, aby takové scénáře u nás nikdy nenastaly.

„Nevím, kdo si to myslí, ale připadá mi to dost hloupé,“ říká Koudelka k tomu, jestli si Češi nemohou myslet, že stát po nedávném zmrazení majetků Artoma Marčevského a Viktora Medvědčuka ve skutečnosti řídí tajné služby. Na základě zjištění BIS, že se tito dva muži snažili ovlivnit evropské volby a byli napojeni na ruskou sféru vlivu, rozhodla o jejich umístění na sankční seznam vláda.

Avšak jeden z dotyčných získal dočasné útočiště na Slovensku. „Komentovat to nebudu, ale ať si občané udělají názor sami,“ dodává k rozhodnutí Slovenska šéf zpravodajců.

Aktivity ruských zpravodajských služeb podle Koudelky přitom patří mezi hlavní dlouhodobá rizika nejen pro Česko. „Rusové vedou, následovaní jsou čínskými a íránskými službami. Z hlediska krátkodobých rizik je samozřejmě na prvním místě islámský terorismus,“ komentuje současné největší bezpečnostní výzvy, které mimo jiné Bezpečnostní informační služba sleduje.

Koudelka v rozhovoru mluví rovněž o sílících propalestinských demonstracích ve světě, jejichž centrem se staly některé univerzity. Podle šéfa kontrarozvědky jde o něco, co si vůbec nedokázal představit a rozhodně to má rizikový potenciál. Přestože v Česku v souvislosti s děním v Gaze v palestinské komunitě vnímá jistý neklid a rozrušení, propalestinské hnutí u nás podle něj hrozbu nepředstavuje.

Jinak ale ředitel BIS vnímá dění ve Spojených státech amerických. „Malá skupina propalestinských studentů na amerických univerzitách a v kampusech blokuje výuku, útočí verbálně, ale i fyzicky na profesory i studenty, kteří mají jiný názor. To už není svoboda,“ dodává Koudelka k tomu, že takové chování má ke svobodě projevu už daleko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist