Zakladatel a bývalý šéf Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil v pondělí nečekaně stanul před ostravským krajským soudem. Čelí obvinění z pokusu o podvod. Policie po muži pátrala od roku 2019. Původně měl být souzen jako uprchlý, nakonec se ale ukázalo, že ho zpět do Česka vydala Gruzie, ve které se ukrýval. 

„Obviněný se vyhýbal trestnímu stíhání, pobýval v Gruzii. Z toho důvodů jsme požádali o spolupráci gruzínské justiční orgány, které na žádost ministerstva spravedlnosti reagovaly kladně, a obžalovaný byl vydán,“ uvedla podle serveru Novinky.cz státní zástupkyně Barbora Zajícová. Podle informací Deníku mělo k vydání dojít zhruba před dvěma měsíci. Soud poté na Radila uvalil vazbu. 

Radil je spolu se svým bývalým kolegou Lukášem Chmelem obžalován z pokusu o podvod. Na základě machinací s úvěrovými smlouvami, smlouvami o reklamě a směnkami měli ze skupiny Pivovary Lobkowicz vylákat 14 milionů korun. „Další dvě trestní věci vůči obžalovanému Radilovi jsou aktuálně vedeny v Praze,“ dodala podle serveru Novinky.cz státní zástupkyně.

Pondělního soudu se pokusila zúčastnit i Radilova partnerka s jejich dítětem. Ty ale soudkyně vykázala ven s tím, že takto malé dítě do soudní síně nepatří. 

Po Radilovi policie pátrala od roku 2019, kdy na něj podala trestní oznámení čínská skupina CITIC, která od něj v roce 2018 pivovary převzala. „Zdeněk Radil se podle našeho názoru dopustil při řízení skupiny Lobkowicz Group porušení řady zákonů ČR. Proto na něj skupina podala několik trestních oznámení,“ uvedl pro Forbes tehdejší evropský šéf holdingu CITIC Jaroslav Tvrdík. 

Hlavní líčení u ostravského soudu je naplánováno na dva dny. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.