Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na íránský útok na Izrael, který začal v sobotu pozdě večer. Ministerstvo zahraničí důrazně odsoudilo „destabilizující chování Íránu a jeho zástupců, kteří rozhodli o útoku na izraelské území“.

„Znovu připomínáme právo Izraele na sebeobranu. Íránské dlouhodobé agresivní chování brání blízkovýchodnímu regionu žít v míru a bezpečí,“ uvedla česká diplomacie na síti X.

Írán v sobotu spustil rozsáhlý vzdušný útok na Izrael v reakci na nedávný útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočí desítkami dronů a raket, izraelská armáda předtím uvedla, že drony z Íránu poletí několik hodin. Írán podle státní agentury IRNA odpálil první sérii balistických raket proti Izraeli. Íránská armáda útok nazvala operace Skutečný slib, píše BBC.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení řekl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.

Podporu Izraeli vyjádřili i někteří další čeští politici. Předseda zahraničního výboru sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) na síti X uvedl, že „svobodný svět teď musí stát za Izraelem“. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek na síti X napsal, že „svět má další bezpečnostní ránu na svém těle“.

„Otázkou je, kolik hráčů se do konfliktu zapojí a s jakými cíli. Izrael se v historii opakovaně dokázal ubránit silnějšímu agresorovi,“ uvedl. 

Za neospravedlnitelný označil noční letecký útok Íránu na Izrael místopředseda opozičního hnutí ANO a dolní parlamentní komory Karel Havlíček. Izrael má podle něj právo se bránit všemi prostředky. 

„Další neospravedlnitelný útok na Izrael ukázal, že země je v trvalém ohrožení. Nikdo si nepřeje eskalaci konfliktu, ale Izrael má právo bránit se všemi prostředky,“ uvedl Havlíček. Cílem teroristických organizací v regionu podle něj není dialog, ale vymazání Izraele z mapy Blízkého východu.

Podobně se vyjádřila také předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Jako spojenec a přítel stojíme pevně za Izraelem a jeho právem se bránit,“ napsala na síti X. A ve stejném duchu hovoří i její stranický kolega a místopředseda Senátu Tomáš Czernin. „Myslím na naše přátele z Izraele. Česká republika za Vaší zemí stojí a bude tomu tak i nadále,“ uvedl na síti X.

Podporu Izraeli vyjádřila na sociální síti X například také Danuše Nerudová, která vede kandidátku STAN do Evropského parlamentu.

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Izraeli v souvislosti s útokem z Íránu k maximální opatrnosti a zvažuje zpřísnění cestovatelských doporučení. Mluvčí české diplomacie Daniel Drake ČTK řekl, že 84 českým občanům v Izraeli registrovaným v cestovatelském systému Drozd v tomto smyslu poslalo zprávy. Již v pátek ministerstvo vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, k opuštění země. Důvodem jsou podle MZV aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace.

Češi jsou v bezpečí

Podle posledních zpráv českého velvyslanectví nemusel žádný obyvatel ČR kvůli íránskému útoku vyhledat pomoc. ČTK to sdělila česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Nyní se podle ní čeští občané na zastupitelský úřad obracejí s dotazy, zda již funguje letiště nebo zda poletí jejich spoj. V zemi podle velvyslankyně aktuálně panuje klid.

„Teď už je klid. Ta nejvyšší hrozba v zásadě byla vyhlášena během večera. Pak bylo jasné, že Írán vyslal drony, balistické střely a střely s plochou dráhou letu. Izraelští občané byli vyzváni, aby se zdržovali poblíž krytů a respektovali pokyny civilní obrany,“ uvedla velvyslankyně.

Většinu bezpilotních letounů a raket se izraelským silám podařilo sestřelit mimo území Izraele. Podle velvyslankyně dopadlo jen několik střel, které způsobily menší materiální škody a vedly ke zranění jednoho dítěte.

„Celý útok skončil přibližně kolem druhé hodiny, půl třetí hodiny v noci izraelského času (01:00 až 01:30 SELČ). V tuto chvíli už opět funguje i mezinárodní letiště,“ uvedla Kuchyňová Šmigolová.

„Během útoku žádní Češi naši pomoc nevyhledali. My jsme už v pátek rozeslali zprávu systémem Drozd, která upozorňovala na hrozící nebezpečí během víkendu. Potom jsme dávali nějaké informace na sociální sítě,“ řekla velvyslankyně. „Čeští občané se začínají obracet na nás až teď, kdy se ptají, jestli funguje letiště, jestli poletí jejich let a tak dále,“ dodala.

Kuchyňová Šmigolová uvedla, že podle informací, které má z izraelských médií, již izraelský válečný kabinet rozhodl o tom, jakou podobu bude mít odveta proti Íránu za tento útok, ale žádné podrobnosti k tomu zatím známé nejsou. Íránský útok česká velvyslankyně označila za bezprecedentní akci.