Írán za uplynulou noc proti Izraeli vyslal přes 300 dronů a raket, uvedla izraelská armáda s tím, že 99 procent z nich bylo sestřeleno. Šlo podle ní o významný strategický úspěch, protože se jí íránský útok podařilo zmařit. Armádní mluvčí Daniel Hagari řekl, že „funkčnost armády zůstala plně zachována“ a že velení diskutuje o tom, jaké možnosti má dál, napsala agentura Reuters. Izrael od 06:30 SELČ znovu otevřel svůj vzdušný prostor.

Podle izraelských činitelů, na které se odvolává list The New York Times, byla většina dronů a raket vypuštěna přímo z íránského území, i když malý počet startoval také z Iráku a z Jemenu. Šlo o první útok vedený proti Izraeli přímo z íránského území. Mezi oběma zeměmi dlouhodobě panuje nepřátelství.

Izraelská i světová média zmiňují jen malé způsobené škody, většinu útočících dronů a střel se podařilo zlikvidovat, řadu ještě mimo izraelský vzdušný prostor. Jak v prohlášení připustil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, měl Izrael v této věci „určitou podporu“ svých spojenců. To nad ránem potvrdil také Bílý dům v prohlášení po telefonickém rozhovoru mezi prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

„Pomohli jsme Izraeli sestřelit skoro všechny přilétající drony a střely,“ uvedl podle tohoto zdroje Biden. Média v noci upozorňovala také na zapojení britských a jordánských letadel.

Americký Institut pro studium války si podle listu The Times of Israel (ToI) všiml, že noční íránský útok měl společné rysy s tím, jakým způsobem nyní Rusko při své agresi na Ukrajině používá drony a střely. „Rusko na Ukrajině experimentovalo s kombinacemi balistických střel a střel s plochou dráhou letu společně s íránskými drony,“ podotkl institut.

Izrael už rozhodl o odvetě, neví se ale o jaké. Biden je proti

Americký prezident Biden zároveň Netanjahuovi podle nejmenovaného zdroje serveru Axios řekl, že USA budou proti jakékoliv odvetě Izraele proti Íránu za jeho noční útok. Podle Bidena si Izrael v noci připsal vítězství, protože Írán na jeho území nezasáhl žádný cenný cíl. Biden řekl izraelskému premiérovi, že se to stalo díky společnému úsilí Izraele, Spojených států a dalších zemí.

Netanjahu podle amerického zdroje, na který se odvolává Axios, odpověděl, že rozumí, když mu Biden oznámil, že nepodporuje odvetnou akci proti Íránu a že Spojené státy se do takové akce nezapojí. Izrael nicméně podle dosavadních zpráv odvetou hrozí.

Česká velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová uvedla, že podle informací, které má z izraelských médií, již izraelský válečný kabinet rozhodl o tom, jakou podobu bude mít odveta proti Íránu za tento útok, ale žádné podrobnosti k tomu zatím známé nejsou. 

USA platí za největšího spojence Tel Avivu. Podle oficiálního prohlášení Bílého domu Biden na neděli svolal jednání šéfů států skupiny G7, která sdružuje hospodářsky nejvyspělejší země světa. „Svolám ostatní lídry zemí skupiny G7, abychom koordinovali jednotnou reakci na íránský bezostyšný útok,“ řekl Biden.

Dal znovu najevo, že tento čin Teheránu „tím nejrozhodnějším způsobem odsuzuje“. Šéf Bílého domu také řekl, že Spojené státy nezaznamenaly žádný útok na americké jednotky nebo objekty v regionu, ale že zůstávají bdělé vůči všem hrozbám.

Írán v noci na neděli podnikl proti Izraeli rozsáhlý raketový a dronový útok, který je podle Teheránu reakcí na nedávný izraelský úder proti íránskému konzulátu v Damašku. Izrael se sice k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.

Kvůli íránskému útoku hovořil také izraelský ministr obrany Joav Galant se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, uvedly The Times of Israel. Podle Gallantovy kanceláře izraelský ministr informoval Austina „o izraelských obranných akcích proti íránskému útoku“ a řekl mu, že izraelská armáda zůstává v nejvyšší pohotovosti kvůli možným dalším pokusům o útok.

Austin podle agentury Reuters vzkázal Teheránu, aby okamžitě zastavil další možné útoky. Spojené státy si válku s Íránem nepřejí, ale „nebudou váhat, pokud půjde o ochranu amerických jednotek v regionu a o podporu izraelské obrany,“ řekl.

Hamás odmítl dohodu o rukojmích a pochválil Írán

Napjatá situace nijak nepolevuje ani v případě trvajícího sporu kolem Pásma Gazy. Úřad izraelského premiéra Netanjahua podle agentury Reuters oznámil, že palestinské hnutí Hamás odmítlo návrh dohody o rukojmích, které zadržuje v Pásmu Gazy po svém loňském útoku na jižní Izrael.

Dokument předložili zprostředkovatelé vyjednávání mezi Izraelci a Hamásem. Netanjahuův úřad zároveň uvedl, že Izrael se nadále bude s plnou silou snažit o dosažení cílů nynější války v Gaze. Tím je podle dřívějších prohlášení likvidace Hamásu.

Podle agentury Reuters se už Hamás vyjádřil také k íránskému útoku na Izrael. Pochválil ho s tím, že se jedná o přirozené právo a zaslouženou odpověď na izraelské zločiny.