Předsedou opozičního hnutí SPD bude dál jeho zakladatel a lídr Tomio Okamura. Na celostátní konferenci dostal 195 z 216 odevzdaných hlasů, tedy 88 procent. Je to už druhý lídr celostátní strany, který ve stranických volbách dnes obhájil svůj post. Podobně přes 80 procent hlasů získal dnes na stranickém volebním sněmu v Ostravě i staronový předseda ODS Petr Fiala.

Okamura poděkoval za důvěru a podporu. Je to podle něj silný mandát k prosazování programu hnutí a také k tomu, aby uspělo ve volbách. Nezměnilo se ani složení předsednictva, které spolu s Okamurou dál tvoří místopředseda SPD Radim Fiala, poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Ani oni neměli žádného protikandidáta.

Na počátku konference Fiala vyhlásil dvacetiminutovou lhůtu k podávání případných nominací na členy vedení. Odmítl, že by kandidáti byli předem připraveni. "Je nesmysl, aby byli předpřipravení kandidáti," řekl. Hnutí připravilo na volbu několik volebních lístků v různých barvách.

Celostátní konferenci zahájil Okamura odmítnutím války, migrace či eura. Dorazil i bývalý prezident Miloš Zeman. Kritizoval SPD za neprosazování přímé volby starostů a hejtmanů. Zopakoval, že v příští vládě by rád viděl SPD a ANO. Zdravici zaslal i exprezident Klaus. Podle něj v eurovolbách budou moci voliči SPD vyjádřit, že "oni také válku nechtějí".

"Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum," uvedl Okamura. Podle něj vláda "najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód."

SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.

Na zatím poslední volební stranické konferenci v prosinci 2021, která se kvůli pandemii koronaviru konala on-line, dostal Okamura při volbě předsedy hlasy 84 delegátů z 85 možných, přičemž sám se hlasování zdržel.