Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pomáhá s vyšetřováním loňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V rozhovoru pro deník Lidové noviny (LN) to uvedl ředitel FBI Christopher Wray, který ve čtvrtek jednal s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). Šéf amerického úřadu také ocenil pomoc české policie při dopadení muže, který údajně připravoval střelbu na škole v Alabamě.

Wray vyjádřil při návštěvě soustrast s oběťmi střelby na fakultě, kde student školy zabil 21. prosince 14 lidí a sebe a dalších 25 lidí zranil. FBI se podle něj podílí i na vyšetřování. „Naše kancelář zde v Praze zprostředkovává určitou podporu a pomoc, kterou jsme schopni nabídnout,“ řekl. „Jsme stále připraveni poskytnout další podporu a pomoc, kterou od nás česká policie potřebuje,“ doplnil. Bližší informace nechtěl uvést.

Ředitel FBI připomněl naopak pomoc českých policistů při zadržení muže, který podle amerických i českých vyšetřovatelů plánoval střelbu na škole v USA. „V podstatě se stalo to, že jsme dostali anonymní tip na někoho, kdo se ve Spojených státech snaží připravit na střelbu ve škole. Onen tip pocházel z České republiky,“ popsal situaci. Informace pak FBI předala české policejní Národní centrále proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK). Ředitel NCTEKK Břetislav Brejcha loni v prosinci řekl serveru Deník N, že čeští policisté vypátrali a vyslechli Čecha, který s možným střelcem v USA komunikoval na sociální síti.

„To nám umožnilo identifikovat osobu ve Spojených státech, z níž se vyklubal teenager z Alabamy, který se opravdu velmi vážně chystal, že provede střelbu ve škole na území USA,“ uvedl Wray. „Díky tomu jsme dokázali zabránit hrozivé situaci. To vše, co vám líčím, se odehrálo v několika málo dnech. Tato rychlost potvrzuje, jak úzkou spolupráci FBI má s českými partnery, za což jsme vděční. Víme, kolik nevinných životů bylo díky dobré práci zachráněno,“ dodal šéf FBI.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist