Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí zasahovali v Nemocnici Jihlava a v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem, která v Ústeckém kraji sdružuje sedm nemocnic. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej zásahy ČTK potvrdil, bližší informace k nim ale neuvedl. V Krajské zdravotní se policejní zásah podle šéfa představenstva Ondřeje Štěrby týkal veřejných zakázek. S čím souvisel v jihlavské nemocnici, není známo. Podle médií policisté zadrželi ředitele Krajské zdravotní Petra Malého a jeho obchodního náměstka Pavla Vorala a ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva.

Server Seznam Zprávy uvedl, že zásah v Krajské zdravotní, jejímž vlastníkem je kraj, začal dnes po půlnoci a u čtyř zdrojů obeznámených s vyšetřováním ověřil zadržení ředitele a jeho náměstka. Mluvčí společnosti Petra Roubíčková ČTK řekla, že policisté zasahovali na ředitelství a Krajská zdravotní jim poskytuje součinnost. Další informace nemohla sdělit. Podle České televize policie vyšetřuje podezření z manipulace se zakázkami. Podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Štěrby se zásah týká obecně veřejných zakázek a sejde se dnes kvůli tomu představenstvo společnosti.

Krajský radní pro zdravotnictví Radim Laibl (ANO) důvod policejního zásahu v Krajské zdravotní neznal. „Vypisování výběrových řízení je věcí čistě akciové společnosti. Na krajský úřad se policie neobrátila,“ řekl ČTK.

Krajská zdravotní patří mezi největší poskytovatele zdravotní péče v Česku, zaměstnává 8500 lidí.

V souvislosti se zásahem v jihlavské nemocnici je podle Deníku N mezi zadrženými ředitel Velev. Mluvčí nemocnice Monika Zachrlová to ČTK nepotvrdila, pouze uvedla, že v nemocnici „probíhají úkony trestního řízení“. Kraj, který je vlastníkem nemocnice, nemá podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (SOCDEM) o zásahu NCOZ žádné informace, policie ho nekontaktovala. „Jediné, co mám, tak od rána mám potvrzeno z nemocnice, že poskytují součinnost při úkonech, které tam NCOZ provádí,“ řekl ČTK Novotný.

Novotný neměl informace ani o tom, že by policie byla v dalších krajských nemocnicích na Vysočině. V kontaktu s Velevem, který je ředitelem jihlavské nemocnice od roku 2010, není.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.