Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) bude v příštích volbách do sněmovny lídrem ANO i kandidátem na premiéra. Pokud by byl příčinou problému pro ANO, tak tam ale nebude, řekl v dnešním pořadu Partie na CNN Prima News. Zároveň proto dál mluví o tom, že má ANO tři možné kandidáty do čela vlády. Nevyloučil povolební spolupráci s opozičním hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD), naopak ODS považuje za hlavního soupeře, byť je podle něj na cestě ke sebezničení. Premiér a šéf ODS Petr Fiala dnes odpoledne na síti X uvedl, že bude dělat vše proti koalici ANO a SPD.

Babiš v sobotu obhájil funkci šéfa ANO, podobně jako další lídři hnutí na celostátním sněmu zdůrazňoval důležitost sněmovních voleb v příštím roce. Úkolem ANO je vrátit se do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi, řekl Babiš na sněmu. Uvedl, že do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr, ale zatím neví, v jakém kraji. Zda by chtěl být znovu premiérem, označil Babiš v sobotu za těžkou otázku.

Dnes v rozhovoru pro CNN Prima News Babiš řekl, že stále zmiňuje tři kandidáty ANO na premiéra, tedy sebe, prvního místopředsedu Karla Havlíčka a šéfku poslaneckého klubu Alenu Schillerovou. „Nakonec jsem se rozhodl, že jsem lídr, že jsem kandidát na premiéra. Tečka,“ uvedl. Současně však připouští, že by jeho osoba mohla bránit vzniku některých koalic. „Pokud bych byl příčina problému pro hnutí ANO, tak tam určitě nebudu,“ dodal.

Stejně jako na sněmu označil za ideální scénář, kdyby mohlo ANO vytvořit jednobarevnou vládu. „V posledních volbách tady propadlo milion hlasů, proto říkám – dejte hlasy nám. Protože se může zase stát, že někdo získá velké hlasy a nedostane se do sněmovny,“ uvedl. Koaliční potenciál podle něj pro ANO nemají ty strany, které kradou, zneužívají funkce kvůli „korytům“ a jejich představitelům jde jen o vlastní prospěch.

Sněmovní volby by na přelomu letošního ledna a února vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhé ODS by dalo hlas 15,5 procenta voličů. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi. O třetí místo by svedli boj Piráti a SPD, kterým model přisuzuje shodně 9,5 procenta. Pokud by vládní strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovaly v koalici Spolu, hlasovalo by pro ně 22,5 procenta voličů. ANO by v tom případě dostalo 35,5 procenta hlasů. Ani v jedné z obou variant by strany současné vládní koalice ve sněmovně nezískaly většinu.

Vládní ODS považuje Babiš za hlavního soupeře. „Nešli bychom,“ řekl na dotaz, zda by ANO šlo do koalice s ODS. Občanští demokraté jsou podle něj navíc na cestě ke sebezničení, protože Fiala se cítí spíš jako šéf koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) než ODS. Koalici s SPD výslovně nevyloučil. „SPD volí 500 000 lidí, jsou to naši spoluobčané, máme demokracii, jsou svobodné volby, proč bychom je měli nějakým způsobem vylučovat,“ řekl Babiš.

Fiala míní, že Babiš se stále nesrovnal s porážkami v posledních volbách do sněmovny i v prezidentské volbě. „Jeho jediným programem je Antifiala. S tím jsem vyrovnaný, vadí mi ale, že ANO pod jeho vedením sklouzává čím dál tím více k osobním útokům a extremistické rétorice,“ uvedl. To podle Fialy reálně ohrožuje zahraničněpolitické směřování ČR i její bezpečnost. „Budu dělat vše, co je v mých silách, aby tuto zemi nikdy neřídila koalice ANO a SPD,“ dodal Fiala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist