Robert Tempel, který byl po dvacetiletém vězení zproštěn obžaloby z dvojnásobné vraždy, ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 řekl, že po propuštění z vězení vyhledává samotu. Podle svých slov trpí posttraumatickou stresovou poruchou, dochází na psychiatrii. Tempel po státu požaduje za nezákonné stíhání, dobu strávenou ve vězení a další nároky zhruba 86 milionů korun.

„Fyzicky se cítím dobře, psychicky už to nebude dobré nikdy,“ řekl Tempel ve své výpovědi. Soudu popsal, že musí brát léky, aby mohl chodit do práce. Má také problémy se spánkem. Na část Tempelovy výpovědi týkající se podrobností o jeho zdravotním stavu soud vyloučil veřejnost.

Na svůj pobyt ve vězení myslí muž podle svých slov „nonstop“. Kvůli své domnělé nebezpečnosti byl prý často izolován, ponižován a nemohl se věnovat aktivitám, které měli jiní vězni, odsouzeni na doživotí či za vraždy, povoleny. Uvedl, že byl trestán za to, že se k činu nepřiznal.

Tempel ve výslechu dále kritizoval, jak média pokrývala jeho případ, ale také podmínky ve vězení či při eskortách mimo věznici. Zmínil například, že ve věznici se zvýšenou ostrahou byl zamčený na cele každý den 23 hodin. Zatímco jiní vězni mohli chodit například do kantýny hromadně, on musel vždy sám a v doprovodu několika dozorců.

Vězeňský systém podle něj není nastaven na převýchovu vězňů. „Prostě vás nepřevychovávají, jen lámou. A učí nenávidět,“ prohlásil před soudem Tempel. Uvedl ale také, že nyní „nenávistí netrpí“.

Muž dodal, že po propuštění z vězení čelí útokům, a to především na sociálních sítích. Jeho firma se také podle něj nemůže hlásit o některé veřejné zakázky.

Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu (ÚS). Ve věznicích strávil zhruba 20 let, propuštěn byl v říjnu 2021. Do srpna 2016 byl ale za mřížemi i kvůli loupeži.

Odškodnění chce Tempel nejen za neúměrnou délku trestního stíhání a čas, který za mřížemi trávit neměl, ale také za to, že k němu při výkonu trestu za loupeže bylo přistupováno jako k doživotně odsouzenému vězni. Tempel byl například podle svých právníků držen v kleci uvnitř cely, neměl přístup k osobním věcem, při cestě z cely byl veden se spoutanýma rukama i nohama a podobně.

Stát s vyplacením požadované částky nesouhlasí, je podle něj disproporční proti tomu, jaká odškodnění jsou běžně přiznávána. Tempelovi ministerstvo už dříve přiznalo částku 3,6 milionu korun.

Dvojnásobná vražda, za kterou byl muž potrestán, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku v roce 2001. Zrušený rozsudek tvrdil, že Tempel předal oběti 400 000 korun za auto, které si údajně chtěl koupit. V nyní neplatném verdiktu bylo uvedeno, že muže následně zastřelil, dalšího zasáhl a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist