Elektronický systém pro přihlášky na střední školy, který se měl ve čtvrtek po půlnoci poprvé otevřít uchazečům, bude kvůli problémům s nahráváním příloh spuštěný později. ČTK to ráno sdělila mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Ve čtvrtek se začne systém znovu testovat z hlediska bezpečnosti a spustí se pravděpodobně v pátek večer, řekl ČTK ředitel Cermatu Miroslav Krejčí. Přihlášky mohou žáci, respektive jejich rodiče, podávat do 20. února, termín se podle Krejčího zatím nemění.

Na webových stránkách Digitálního přihlašovacího systému, který připravil Cermat, se ráno zájemcům ukázala jen informace, že elektronické podání přihlášek na střední školy bude spuštěno 1. února 2024. Později přibyla omluva a informace, že spuštění systému bylo odloženo „Z důvodu opravy funkční chyby a potřeby opakovaného prověření bezpečnosti kvůli většímu zásahu do systému“. „Předpokládané datum spuštění systému je páteční večer, ale může se ještě změnit,“ uvedli ráno autoři systému.

„Spuštění elektronického podání přihlášek na střední školy (DiPSy) bylo odloženo z důvodu komplikací s nahráváním příloh. Jakmile Cermat problém vyřeší, bude systém znovu otestován z hlediska bezpečnosti. Za vzniklé komplikace se omlouváme. O dostupnosti systému budeme informovat,“ uvedla Fojtová.

Že šlo o chybu v systému související s nahráváním příloh, potvrdil ráno HN také Krejčí. Programátoři ji přes noc opravili a v tuto chvíli už DiPSy funguje. „Ale protože to byl poměrně velký zásah do systému, tak ještě necháme znovu zopakovat penetrační testy, tedy prověřit zabezpečení, abychom si byli jistí, že tam nenastane žádný problém,“ dodal. Přesný termín spuštění elektronických přihlášek podle něj záleží na kapacitě externích odborníků, které Cermat osloví. Doufá, že systém se podaří spustit v pátek večer.

Podle premiéra Petra Fialy by problém neměl by mít vliv na průběh přijímacího řízení. „Nemám z toho žádnou radost, nicméně nemělo by to mít vliv na průběh přijímacího řízení,“ uvedl premiér. Prostor pro podání přihlášek podle něj bude, „nicméně něco takového by se stávat nemělo“. Dodal, že věc je v kompetencích ministerstva školství a podle jeho informací by měl být systém spuštěn v co nejkratší době po ověření záruk.

„Bezpečnost dat a celého systému má prioritu před dodržením termínu spuštění,“ napsal ráno na síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Připomněl, že na podání přihlášky je čas až do 20. února. „Za komplikace se omlouvám a prosím uchazeče i rodiče o trpělivost. O spuštění systému budeme informovat,“ napsal.

Přihlášky bude možné kromě elektronického způsobu podávat také papírovou formou s podporou elektronického systému, případně zůstat stejně jako v předchozích letech u papírové formy. Žáci si budou nově moci podat tři přihlášky místo dvou a určí na nich, na jakou školu chtějí nejvíce. Uchazeči budou do oborů přijati na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky a svých priorit. Nový systém má zjednodušit celý proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho v minulých letech provázel.

Elektronický systém podávání přihlášek je propojený se základními registry. Digitální a informační agentura (DIA) proto kvůli očekávanému náporů uživatelů posílila o 45 procent systém Identity občana, prostřednictvím kterého se budou lidé do systému hlásit. Opatření agentura přijala kvůli nedávným problémům při přihlašování do nové aplikace eDoklady. Podle Krejčího ale problém systému DiPSy s novou aplikací nesouvisí.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.