Při dnešní srážce vlaku a nákladního vozidla u Dolní Lutyně na Karvinsku zemřel strojvedoucí. Ve vlaku bylo zraněno zřejmě 19 cestujících. Vyplývá to z informací policie, hasičů a Českých drah (ČD). Nehoda se stala na zabezpečeném železničním přejezdu, řekl ČTK mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Policisté uvedli, že srážku vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Vlak InterCity 546 Ostravan do auta narazil na železničním přejezdu v Dolní Lutyni v úseku Bohumín - Dětmarovice okolo 05:40. „V současné době máme potvrzeno jedno úmrtí osoby. Na místě pracují také policejní krizoví interventi,“ uvedli okolo 07:30 policisté.

Ve vlaku cestovalo přes 60 lidí. Pro nezraněné cestující přijel autobus. Mluvčí Správy železnic (SŽ) Martin Kavka uvedl, že po srážce vykolejila lokomotiva a jeden vagón, poškozené jsou troleje. „Doprava tak bude v místě zastavená možná i celý den,“ řekl ČTK. Podle Drápala se nehoda stala na železničním přejezdu, který je zabezpečený světelnou signalizací a závorami. Drážní inspekce na místě zjišťuje okolnosti nehody. Provoz na koridoru se po jedné koleji obnoví v sobotu. Zprovoznění druhé koleje předpokládá Správa železnic zhruba do deseti až 14 dnů, řekl ČTK její mluvčí Martin Kavka. Obě koleje jsou podle něj velmi poškozené. Původně správci železnic předpokládali, že provoz na trati částečně obnoví v pátek.

Dálkové vlaky jezdí kvůli odstraňování následků srážky a poškozenému trakčnímu vedení odklonem přes Havířov. Mezi Bohumínem a Karvinou byla náhradou za zrušené regionální spoje zavedena náhradní autobusová doprava. 

Škoda byla předběžně vyčíslena na 37 milionů korun. Mluvčí Drážní inspekce Drápal ČTK řekl, že z toho 30 milionů je odhadnutá škoda na vlakové soupravě a sedm milionů na infrastruktuře, tedy na trakčním vedení či zabezpečovacím zařízení přejezdu. Škoda na nákladním voze zatím vyčíslena nebyla.

Informace, podle nichž řidič nákladního automobilu převážejícího stavební stroj před srážkou vjel na přejezd, kde údajně kvůli nerovnosti uvízl a krátce na to se spustily závory, mluvčí inspekce s poukazem na probíhající vyšetřování zatím nepotvrdil. „Naši inspektoři na místě zjišťují všechny okolnosti a možné příčiny této mimořádné události, a to včetně neprůchodnosti trati,“ uvedl Drápal.