Ministerstvo spravedlnosti prověřuje případ opakovaného znásilnění dívky, za které pachatel dostal od soudu podmíněný trest. Poté zváží další postup, uvedlo ve čtvrtek na sociální síti X. Ministr Pavel Blažek dodal, že Krajský soud v Brně po doručení rozsudku ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí. Ministr po obdržení spisu přezkoumá, zda nebyl porušen zákon, a případně podá stížnost k Nejvyššímu soudu. Server Seznam Zprávy napsal, že se již na Blažka kvůli postupu soudů obrátila poslankyně Barbora Urbanová (STAN). Soud totiž odůvodnil nízký trest mimo jiné tím, že prožité násilí nezanechalo na dívce vážnější následky. Dívka se však několikrát pokusila o sebevraždu.

Okresní soud podle serveru Seznam Zprávy, který se kauzou zabýval, nevlastnímu otci dívky za znásilnění a dětské porno původně vyměřil tříleté vězení a také odškodnění pro oběť ve výši 300 000 korun. Odvolací senát ale vyhověl mužovu odvolání a trest snížil na podmíněný. Podle posudku znalce nemělo opakované znásilňování na oběť „zásadní negativní dopad“.

Dívka ale serveru popsala, že se dlouhodobě potýká s psychickými problémy. V současnosti je hospitalizována na psychiatrii po pokusu o sebevraždu. Urbanová, která se dlouhodobě zabývá pomocí obětem domácího a sexualizovaného násilí, proto po Blažkovi požaduje vysvětlení postupu soudů. „Zejména by mě zajímalo odůvodnění pro takto mírný trest za poškozený mladý život,“ napsala poslankyně ministrovi.

Na X Urbanová uvedla, že si vyžádá rozsudek a bude po Blažkovi žádat opravný prostředek. Podle serveru Novinky.cz muž dívku u znásilnění natočil. Potom ji začal vydírat, že video a fotografie zveřejní. Nutil ji k souloži a orálnímu sexu až pětkrát týdně, přestože byla nezletilá. Znásilňoval ji dva roky. „Vše vyjmenované na spodní hranici trestní sazby nelze v právním státě akceptovat,“ uvedla poslankyně.

Muž podle Novinek žádal o zmírnění trestu proto, že se musí starat o rodinu. Zároveň má několik exekucí. Odvolací soud mu s ohledem na jeho osobní a majetkové poměry vyhověl. Dívčina matka však následně serveru řekla, že sdílí s mužem domácnost pouze kvůli tomu, že jí situace zatím nedovolí s dalšími dětmi od něj odejít.

S dívkou je nyní v kontaktu iniciativa Pod svícnem, která řeší zajištění jejího ubytování a další právní pomoci. Zařizuje i sbírku.

„Dnes jsem hovořil s předsedou Krajského soudu v Brně a byl jsem ujištěn, že po doručení rozsudku soud ještě sdělí veřejnosti odůvodnění svého rozhodnutí,“ reagoval na sociální síti X Blažek. Ministerstvo podle něj požádalo o to, aby mu soud zaslal spis. Pak se bude zabývat otázkou, zda byl porušen zákon. „Jen pokud byl porušen zákon, mohu podat k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Jinou kompetenci s ohledem na ústavní dělbu moci nemám,“ uvedl ministr. Dodal, že před seznámením se se spisem nemůže případ hodnotit.

Ministerstvo uvedlo, že se o případu dozvědělo před týdnem a případ začalo hned prověřovat. „Využíváme k tomu všech našich kompetencí, zejména v rámci dohledu nad soudy. Jakmile bude případ prošetřen, bude možné zvážit další postup ve věci,“ napsalo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist