Bez klimatizace to nepůjde, pylová sezona už bude v podstatě celý rok a budou věci, které budeme muset navždy vyřadit z šatníku. Podle biometeoroložky Dagmar Honsové se klimatická změna možná brzy jasně propíše do toho, jaké extrémy počasí budeme zažívat. A to stále častěji. „My bychom vlastně měli začít žít podle počasí,“ nabádá s tím, že je nejvyšší čas začít se na novou realitu připravovat.

„Třeba za dvacet let podle mě úplně škrtneme sandály nebo tričko s krátkým rukávem. Budeme totiž žít v klimatizovaných místnostech, kde budou teploty velmi nízké, a jakmile vyrazíme v sandálech ve venkovním prostoru, budou hrozit spáleniny chodidel nebo nohou, kde se tolik nemažeme,“ přibližuje Honsová, jak by se mohl v budoucnosti proměnit náš každodenní život.

Podle ní bychom se měli před slunečními paprsky důkladněji chránit už dnes – a to nejen v létě. „Své děti se už snažím učit, aby se každé ráno namazaly opalovacím krémem. Za jakékoliv teploty a jakéhokoliv ročního období,“ říká odbornice.

Loňský rok byl v Česku podle meteorologů nejteplejší v historii systematického měření – čili za posledních 63 let. V průměru bylo 9,7 °C a mezi nejteplejší v historii se rok 2023 zařadí i celosvětově. Výrazný nárůst průměrné teploty u nás Honsová vysvětluje i geografickým umístěním České republiky. „Ležíme na severní polokouli a na severní polokouli se otepluje daleko rychleji,“ popisuje expertka, podle které nás čeká náročný rok i letos.

„Hlavně z pohledu vlivu počasí na naši fyzickou a psychickou pohodu, negativního vlivu na naše zdraví, ale i na stres zvířat nebo přírody kolem nás,“ vysvětluje biometeoroložka a dodává, že pokud jde o vliv počasí na krajinu a člověka, nejvíce ji znervózňuje sucho.