Vaječný likér, víno, pivo, chlebíčky a cukroví. Už pár dní po Štědrém dni mnoho lidí začne skloňovat slovo očista nebo detox. Někteří se tak snadno nechají zlákat k nákupu různých preparátů nebo šťáv, ty přitom podle odborníků mohou spíše uškodit. Stejně jako dlouhé hladovění. Tělu přitom může pomoct pár základních pravidel. Která to jsou?
Je to už takový každoroční evergreen, první týden v lednu lidé „naskakují“ na tvrdý režim bez alkoholu a s minimem jídla. Po pár dnech ale drastickou dietu zesláblí hodí za hlavu a vrátí se ke svému stálému jídelníčku. Odborníci sice radí, že nejlepší je se během svátků jednoduše nepřejídat a hýbat se, takové rady se ale v praxi příliš neosvědčily. Do formy se podle nich může tělo dostat díky několika základním pravidlům.
„Adekvátní náprava „hříchů“ je alespoň jeden měsíc bez alkoholu a smažených jídel, s každodenní konzumací zeleniny, alespoň hrst bobulového ovoce a pravidelná strava ve skladbě maso, ryby, vejce, sýry a příloha,“ vysvětluje vrchní nutriční terapeutka z pražské Thomayerovy nemocnice Tamara Starnovská.
Velmi důležitý je podle ní i dostatečný příjem vody, protože právě hydratace je klíčová pro detoxikaci organismu. „Správně hydratovaný organismus je schopný efektivně vylučovat odpadní látky,“ říká Starnovská.
K tomu doporučuje pravidelný pohyb, dostatek kvalitního spánku a navrch přidat fermentované potraviny, jako jogurt, kefír nebo kysané zelí na podporu střevního mikrobiomu.
Odborníci zároveň varují před různými očistnými šťávami nebo čaji, na které se s koncem roku stále častěji objevují často reklamy. „Někdy obsahují příliš vysoké množství cukru a to může být nebezpečné především pro diabetiky. Lepší než vylisované šťávy a smoothies je konzumace celého kusu ovoce nebo zeleniny, protože obsahují cennou vlákninu, která pomáhá trávení a podporuje zdraví střev,“ říká Hana Pávková Málková, výživová odbornice organizace STOB (Stop obezitě – pozn. red.)
Různé detoxikační kúry či diety mohou dle ní nabourat přirozený proces detoxikace nebo hubnutí, protože mají často extrémně nízký příjem energie. Zároveň mají nedostatek bílkovin a dalších živin anebo mohou být zátěží pro ledviny, kdy pití velkého množství vody a bylinných čajů v kombinaci s nejedením několik dní po sobě může nabourat elektrolytickou rovnováhu a přetěžovat ledviny. „Po skončení déletrvající kúry je třeba systematicky a nutričně správně dle délky a typu kúry či půstu vhodně navracet stravu do jídelníčku. Jde o takzvanou refeed diet. Což vyžaduje jednak mít povědomí o tomto faktu a také vynaložit další úsilí a sebekontrolu postup dodržovat,“ doplňuje Hana Pávková Málková s tím, že její klienti tyto zkušenosti popisují tak, že je po hladovění nebo omezování přepadne ukrutný hlad, což skončí přejídáním, rychlým návratem ztracených kilogramů a nezřídka i zažívacími potížemi.
Když se sebou tedy chce člověk po svátcích něco udělat, odborníci doporučují začít pomalu. Zařadit nejprve takové změny, které nebudou tak náročné, a postupně přidávat další, náročnější. Základem je vyvážená strava, která by měla být pestrá. Není vhodné vylučovat zbytečně celé skupiny potravin, pokud k tomu nejsou zdravotní důvody.
Platí ale, že při nějakých zdravotních problémech nebo speciálních nutričních potřebách je vhodné se poradit s lékařem nebo nutričním terapeutem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist