Česko dnes státním smutkem uctilo památku obětí čtvrteční střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V poledne se v celé zemi rozezněly kostelní zvony a lidé drželi minutu ticha. Provoz přerušily i obchody nebo pražské letiště. V Praze a dalších městech se konaly bohoslužby za zemřelé a navzdory větrnému a deštivému počasí lidé na pietní místa stále přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Střelba v univerzitní budově je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, vyžádala si 14 obětí.
Mše ve Svatovítském chrámu na Hradčanech se zúčastnil prezident Petr Pavel s předsedy obou komor parlamentu. Při bohoslužbě byly na oltář položeny růže, jedna za každou oběť.
„Jednu přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti,“ řekl arcibiskup Jan Graubner, který ceremonii vedl. Doplnil, že tak chce vyjádřit víru, že láska musí nakonec vždycky zvítězit. Přítomné vyzval, aby nezavírali oči před zlem. „Pokud nechceme zlu podlehnout, musíme se proti němu umět postavit,“ uvedl.
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v závěru mše poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. „I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám,“ dodala.
Podle děkanky FF UK Evy Lehečkové zkušenosti posledních dní dolehnou na akademickou obec v plné míře v prvních měsících nového roku. Fakultní společenství podle ní i v tento těžký okamžik stojí při sobě a prokazuje svornost a věrnost akademickým ideálům i sobě navzájem, uvedla dnes v prohlášení. Děkanka také ocenila podporu i nabídky konkrétní pomoci od vedení jiných fakult, jiných škol, institucí i jednotlivců. Členy akademické obce vyzvala, aby nyní mysleli i na sebe a své zdraví.
Jak pomoct a kam se obrátit? Univerzita Karlova zřídila sbírku na pomoc rodinám, krizové linky fungují nonstop
Bohoslužby připomínající oběti útoku se dnes kromě Prahy konaly také v Ostravě, Olomouci či Plzni. Zádušní mše v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). „Přišli jsme se modlit za oběti a sílu pro jejich blízké, přátele a kolegy,“ prohlásil. Období Vánoc je podle něj vhodné k nalezení naděje. „Měli by nám dodat víru, že dobro vítězí nad zlem, že po zlých časech přijdou časy lepší,“ uvedl předseda vlády.
Navzdory deštivému počasí i dnes lidé přicházeli na pietní místa u budovy FF UK a před budovu rektorátu na Ovocném trhu. Ke Karolinu dopoledne přišel položit věnec i předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS) s několika senátory.
Vzpomínkové místo vzniklo také na Univerzitním náměstí v Liberci, kde se dnes k minutě ticha a položení květin sešly desítky lidí. „Je to skutek, který se v moderních českých dějinách ještě neodehrál,“ řekl k tragédii v Praze rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Je podle něj třeba se zamyslet nad tím, jak přesvědčit zejména mladou generaci, že na prvním místě je vždycky lidský život a problémy se dají řešit jinak.
Na dnešek vyhlášený státní smutek za oběti tragédie byl patrný i mimo pietní místa. Státní vlajky na úřadech a institucích vlají na půl žerdi a doplnily je černé prapory, v poledne se rozezněly kostelní zvony. Některá města zrušila nebo upravila adventní akce, program změnily i televizní stanice. Hudebníci, kteří dnes na pražském hlavním nádraží hráli Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, zařadili do programu mimořádně část Mozartova Requiem a skladbu Modlitba pro Martu.
Úctu obětem útoku v poledne vzdali také hasiči, kteří v krajích nastoupili v zásahovém stejnokroji před své stanice, odkud vyjeli s blikajícími vozy. K minutě ticha se přidaly i obchody. V supermarketu v pražské ulici Na Příkopě uzavřela obsluha ve 12:00 na minutu klasické i samoobslužné pokladny. Letiště Praha už v pátek cestující upozornilo, že v poledne na minutu přeruší odbavování i bezpečnostní kontroly.
Ze zahraničních politiků se dnes k tragédii vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Evropa v této těžké době stojí při vás,“ uvedla v česky psaném příspěvku na sociální síti X.
Střelba v univerzitní budově na pražském Starém Městě je nejtragičtější takový případ v historii Česka, útočník zabil 14 lidí, 25 dalších zranil a poté se zastřelil. Univerzita Karlova dnes v tiskové zprávě oznámila, že zejména z pietních důvodů nebude zveřejňovat jména obětí. Jedná se podle ní nejen o dohodu s policií, ale také o ochranu osobních údajů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist