Střelba na filozofické fakultě zasáhla všechny, děti nevyjímaje. Dá se předpokládat, že většina z nich bude mít otázky. Je důležité bavit se s nimi v době, kdy o události samy chtějí mluvit. „Určitě děti nezahlcovat, ale pokud se začnou ptát, udělejte si na ně čas a absolutně otevřeně s nimi o událostech hovořte,“ radí brněnská dětská psycholožka Jitka Jeklová. Rodiče by si také měli pohlídat, co o tragédii děti vědí od ostatních – ze sociálních sítí nebo od kamarádů.

Rodiče, ale třeba i učitelé ve škole, by k dětem měli být otevření a zároveň si dát pozor, aby je zbytečně neděsili a dávali jim skutečně potvrzené informace. Je dobré děti uklidnit a mluvit s nimi až ve chvíli, kdy jsou rodiče sami v pohodě. „Pokud děti uvidí, že jsou s nimi klidní a stabilní rodiče, nebudou se bát,“ míní Jeklová. Je důležité, aby si rodiče udělali čas ve chvíli, kdy si dítě o události chce povídat. I přesto, že zrovna třeba vrcholí předvánoční přípravy. „Bramborový salát chviličku počká. Pokud se dítě o události chce bavit, je to pro něj důležité tady a teď,“ říká Jeklová.

Mladší děti někdy působí dojmem, že se o věci nezajímají, ale dospělí o nich mluví nebo je děti vidí v televizi. „Třeba se nezeptají, protože se bojí nebo si myslí, že o těchto věcech mluvit nemají. Pak je ale mohou trápit otázky či strach. Zjistil bych, jestli o události vědí, a velmi stručně bych jim o tragédii řekl,“ radí psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Pokud o ní pak nebudou chtít mluvit dál, je to v pořádku. Jeklová upozorňuje, že děti reagují tak, jak jsou ve svém věku zrovna schopné. Tedy některé se o události mohou extrémně zajímat, jiné vůbec.

Na to poukazuje i Centrum Locika, jež se zaměřuje na pomoc dětem, které zažívají násilí. Reakce mohou být různé – vztek, úzkost, panika, či naopak bezmoc a apatie. „Všechny tyto pocity jsou v pořádku a plně pochopitelné v reakci na nepochopitelný čin,“ uvádí na svém webu. Experti centra vydali také doporučení, jak s dětmi o události hovořit.

Rodiče by se měli vyvarovat toho, aby zpochybňovali věci, které děti říkají. Například že mají strach, bojí se nebo cítí smutek. „Naopak, je dobré je ujistit, že jsou v bezpečí, třeba i poukázat na to, že v ulicích se nyní pohybuje více policistů, aby je ochránili,“ uvádí Magdaléna Černá z Lociky. 

Až děti přijdou ze škol a školek, rodiče by se jich měli zeptat, jestli se o tragédii bavili a co o ní vědí. Jedině tak mohou pohlídat, že jim ostatní neřekli nějaké zavádějící informace, které je mohou vyděsit. Některé školy samy posílaly rodičům rady, jak s dětmi o tragédii mluvit.

Psycholog Kulhánek měl v pátek ráno přednášku pro středoškolské studenty. Říkali, že cítí potřebu něco udělat, ale nevědí co. „Doporučil bych jim jít položit květiny nebo svíčku na pietní místo a aby tam nešli sami. Mohou s sebou vzít kamaráda nebo rodiče,“ radí Kulhánek s tím, že „něco udělat“ může být pro děti hodně nápomocné.

Zároveň někteří studenti byli překvapeni, jak moc je tragédie zasáhla, i když se jich  osobně nedotýká. Zajímalo je, zda to není známka přecitlivělosti. „Je důležité dětem říct, že tak to určitě není. Že tragédie zasáhla všechny a zásadně ovlivnila vnímání bezpečnosti našeho světa,“ míní Kulhánek.

Dobré je před dětmi zdůraznit, že se jedná sice o náročnou, ale výjimečnou situaci. U teenagerů by se rodiče měli snažit, aby omezili pobyt na sociálních sítích a pořád dokola nekoukali na fotografie a videa zachycující tragédii na filozofické fakultě. „Pokud je budou sledovat opakovaně, vytváří v sobě pocit, že událost pořád běží, a stres tím pádem trvá,“ upozorňuje Černá.  

Mladším dětem mohou rodiče nabídnout nakreslit obrázek, v němž mohou vyjádřit své pocity, a vzít je ven. Pohyb dětem pomáhá zvládat stres.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist