Prvních 12 z celkového počtu 24 amerických bojových letounů F-35, o jejichž nákupu v září rozhodla vláda, bude vyrobeno v italském závodu Cameri. Novinářům to ve středu ve vlaku při cestě z Říma do Milána řekl český prezident Petr Pavel. Sám montovnu bez přítomnosti médií navštíví na závěr třídenní pracovní cesty po Itálii.

Nákup 24 letounů s celkovými náklady 150 miliard korun schválila vláda na základě vojenského doporučení na konci září. Částka podle ministryně obrany Jany Černochové obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku, například na infrastrukturu, palivo nebo přípravu personálu.

„Navštívíme leteckou základnu Cameri, ve které se kompletují, zkoušejí a budou se i modernizovat letouny F-35 a kde bude vyráběno prvních 12 letounů i pro Českou republiku. Chceme se pobavit o možnostech spolupráce na tomto projektu,“ řekl Pavel.

Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. První stíhačky F-35 mají být hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Česko zároveň jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu 14 Gripenů na přechodné období do roku 2035, jejich pronájem za 1,7 miliardy ročně končí v roce 2027.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist