Téměř tři čtvrtiny všech regionálních škol v Česku v pondělí podle školských odborů zcela zavřely nebo omezily provoz. Stávkovalo se také v řadě úřadů či firem, výroba se zastavila například i ve Škodě Auto. Na Malostranském náměstí se po poledni konal zhruba hodinový protest proti vládě a jejím krokům.

Odboráři protestují, protože se jim nelíbí vývoj Česka za současné vlády, řekl Středula. Kritizoval komunikaci kabinetu. V případě, že vláda nebude chtít jednat, jsou odbory připravené v protestních akcích pokračovat. „Sociální dialog není to, že se sejdete ve stejné místnosti, ale to, že hledáte společně cestu a kompromisy, které by pomohly všem,“ uvedl. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že kabinet je k jednání připraven, ale nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš míní, že by vláda měla okamžitě odstoupit.

Do výstražné stávky se podle odborů aktivně zapojilo 7213 škol, jde tak o největší stávku škol za 30 let. Odbory usilují mimo jiné o více peněz pro školství, odmítají snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu a chtějí zabránit poklesu platů nepedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců. „Jde nám o to, aby vzdělávání bylo prioritou, aby vzdělávací systém přinášel kvalitu,“ uvedl šéf školských odborů František Dobšík. Protest mateřských, základních a středních škol podpořily také vysokoškolské odbory, výstražnou stávku zorganizovaly na 13 fakultách. Některé školy či školky byly zcela zavřené, jiné fungovaly v omezeném provozu nebo měly náhradní program.

Dnešní protesty se ale netýkaly pouze škol. Stávku vyhlásilo deset odborových svazů, protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím nebo vysoké inflaci. Někde se práce zastavila na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den. Týkalo se to i velkých podniků.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:56
Češi stávku podporují

Z průzkum veřejného mínění agentury STEM/MARK pro Českou televizi vyplývá, že stávku odborů podporují asi dvě třetiny lidí v Česku, naprostá většina z nich ale dnes stávkovat nebude. Pro stávku jsou hlavně voliči opozice, především hnutí ANO. Ani velká část voličů koalice však nesouhlasí s výrokem premiéra, že je stávka neodůvodněná a ze strany odborů nezodpovědná.

09:59
Zapojí se 70 procent škol

Podle odhadu odborů se do stávky zapojí v různé míře téměř 70 procent škol. Některé zůstanou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se v neděli večer omluvil rodičům, že se oni a jejich děti stali rukojmími ve sporu mezi vládou, odbory a stávkujícími. Žádná z možných změn ve školství podle něj nepovede ke zhoršení kvality vzdělávání, cílem je zajistit dlouhodobě udržitelné personální obsazení.

10:02
Fiala: Vláda pod tlakem neustoupí od snahy ozdravit veřejné finance

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. "Ustoupili bychom od dobré budoucnosti," řekl premiér v Brně v den stávky ve školství a dalších odborářských protestů. Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou tak podle premiéra nezbytné kroky. Fiala kritizoval odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná, sociální dialog by mohl fungovat dobře. Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany, uvedl na adresu odborů.

10:09
Fiala: Jsme připraveni jednat, ale ne pod tlakem

"Jsem připraven vždy jednat, ale ne pod tlakem, ne za této atmosféry, to žádné jednání nemá smysl. Až se odbory budou chtít vrátit k jednání a bude to jednání konstruktivní, nebude to pod tlakem a hrozbou dalších protestů, tak jsme samozřejmě připraveni jednat," řekl Fiala. Za stávkou ve školství a dalšími protesty vidí snahu odborářských předáků zviditelnit se. "Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost," prohlásil ministerský předseda.

10:21
74 procent škol zavřeno

V České republice dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. O šíři stávky mateřských, základních a středních škol informovala novináře místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Celkem 7213 škol je podle ní do akce aktivně zapojeno, což znamená největší stávku za 30 let.

10:29
Stávkovat bude i ČSSZ

Stávka se dnes uskuteční ve všech pracovištích České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Hodinu přes poledne se do ní má přímo zapojit či ji podpořit 3170 pracovníků a pracovnic. Klientů by se to dotknout nemělo. ČTK to sdělila mluvčí ČSSZ Tereza Koukolová. Sociální správa má po republice podle údajů o takzvané systemizaci celkem asi 8560 služebních a pracovních míst. Ve stávce by tak přímo bylo, nebo by ji podpořilo asi 37 procent personálu.

11:05
Stávka na úřadu práce

Stávka omezila provoz 12 z celkem 426 pracovišť úřadu práce. Do celodenního protestu se zapojila necelá desetina všech zaměstnanců úřadu. Vypomáhají úředníci z jiných poboček, klienti dostávají nový termín návštěvy a prodlužuje se úřední doba podatelen. ČTK o tom informovala mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

11:49
Studenti podporují stávku učitelů

Několik set pražských středoškoláků podporujících stávku v regionálním školství vyrazilo po 11:00 s transparenty na protestní pochod centrem Prahy k ministerstvu školství. Akci uspořádala iniciativa Studenti pro školství. Účastníci pochodu chtějí podpořit učitele a jejich protest proti změnám, které ministerstvo školství navrhuje ve financování škol. Ministerstvu studenti předají dopisy. Vládě v jednom z hesel vzkázali, aby "plnila své úkoly a investovala do školy".

Stávka studenti
Studenti podporující stávku určitelů vyrazili k ministerstvu školství.
Foto: HN - Jakub Plíhal
11:56
"Nejvíce by se měli bouřit rodiče"

"Nám učitelům opravdu nejde zdaleka jen o naše platy, jak mnozí tvrdí. Jde nám o to, aby naši žáci nepřišli o možnosti, které jim české školy dosud nabízejí – ať už je to možnost profilace ve volitelných předmětech, nebo třeba vyvážené teplé jídlo jednou denně," říká k dnešní stávce Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích. Proč dnes učitelé stávkují a proč by se podle nich měli nejvíce bouřit rodiče, rozebírá ve svém textu redaktorka Markéta Hronová. 

12:34

Účastníci odborářského protestu se vydali od Rudolfina na Malostranské náměstí, kde budou od 13:00 demonstrovat proti vládě a jejím krokům.

13:01
Studenti došli k ministerstvu školství

Protestující studenti dorazili okolo půl jedné před ministerstvo školství v Karmelitské ulici v Praze. Na místě skandují a pronášejí projevy.

Protestující studenti
Protestující studenti
Foto: ČTK
13:04
Výroba ve Škodě Auto stojí

Výroba v závodech Škoda Auto se dnes ve 13:00 zastavila na dvě hodiny, aby se zaměstnanci ze dvou směn mohli aktivně zapojit do výstražné stávky. Odbory kritizují vládní konsolidační balíček, který prodlužuje věk odchodu do důchodu či ruší některé daňové výhody. Zaměstnanci podle odborů tak přijdou o tisíce korun ročně, například omezením benefitů.

Ke stávce se připojili i zaměstnanci Škoda Auto, kde se ve 13 hodin na dvě hodiny přerušila výroba.
Ke stávce se připojili i zaměstnanci Škoda Auto, kde se ve 13 hodin na dvě hodiny přerušila výroba.
Foto: HN – Václav Vašků
13:04
Schůzka studentů s ministrem se uskuteční zítra

Mluvčí ministerstva školství Fojtová a vedoucí kabinetu ministra Černikovský převzali od studentů dopisy. Ministr Bek se s nimi podle ní sejde v úterý.

13:05
Babiš: Vláda by měla okamžitě odstoupit

Vláda by měla okamžitě odstoupit, premiér Fiala nekomunikuje a zemi škodí, uvedl dnes v souvislosti s protesty odborů šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

13:35
Středula: Odbory jsou připravené dál protestovat, pokud vláda nebude jednat

Odboráři jsou připraveni k pokračování protestních akcí, pokud s nimi vláda nebude jednat. V úvodu dnešní demonstrace proti krokům vlády to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. V krátkém projevu na pražském Malostranském náměstí také kritizoval přístup vlády k sociálnímu dialogu.

Demonstrující odboráři a lidé nespokojení s vládou Petra Fialy prošli pochodem od Rudolfina na Staroměstské náměstí.
Demonstrující odboráři a lidé nespokojení s vládou Petra Fialy prošli pochodem od Rudolfina na Staroměstské náměstí.
Foto: HN – Lukáš Bíba
13:36
Před ministerstvem financí se bučelo

Odboráři šli na Malostranské náměstí pochodem od Rudolfina, lídři odborů včetně Středuly nesli v čele průvodu transparent s nápisem Za lepší budoucnost ČR. Pochod s řadou transparentů i státních vlajek, vlajek odborových svazů i některých politických stran vedl mimo jiné kolem sídla ministerstva financí, před kterým účastníci bučeli a křičeli.

 

13:39
Jednání dnes nebude

Odboráři se dnes po své pražské demonstraci proti krokům vlády s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) nesejdou. Podle informací ČTK se měla schůzka konat odpoledne po skončení pražské demonstrace. Jednání by však bylo jen v případě, že by s předáky chtěla jednat takzvaná K5, tedy lídři pětice vládních stran. ČTK to sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. K jednání K5 s odbory vyzval v neděli.

14:12
Jurečka: Protest respektuji, forma ale není nejšťastnější

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnešní protest odborů respektuje, jeho formu ale nepovažuje v tuto chvíli za nejšťastnější. Prostor pro dialog podle něj pořád existuje. Řekl to České televizi (ČT). Odborářům navrhl schůzku po dnešní demonstraci v Praze, ti to ale odmítli. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula řekl ČTK, že by se jednání uskutečnilo jen v případě, pokud by s předáky chtěla jednat takzvaná K5, tedy lídři pětice vládních stran.

14:28
Jednání odborů? Nátlakové a konfrontační, myslí si Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se vymezil proti stávce odborů, jejich jednání považuje za nátlakové a konfrontační. Není možné plošně přidávat peníze pro školství, zdravotnictví a důchody bez toho, že se zajistí efektivní fungování těchto oblastí, uvedl dnes na síti X.  "Nikomu se nelíbí platit víc za elektřinu či potraviny, nebo že rostou pomaleji platy či důchody. A každý má už 34 let svobodné právo svou nespokojenost veřejně projevit. Odmítám ale nátlakové a konfrontační jednání odborů, jejichž postoje se prolínají se sněmovní opozicí," uvedl Stanjura.

14:38
Protestů odborářů Škoda Auto v Mladé Boleslavi se účastnily tisíce lidí

V Mladé Boleslavi skončilo po 14:00 protestní shromáždění odborů Škoda Auto. Šéf odborů Jaroslav Povšík odhadl účast podle záznamů z dronu na 10 000 až 11 000 lidí. Kvůli jejich zapojení automobilka mezi 13:00 a 15:00 zastavila výrobu, aby se zaměstnanci ze dvou směn mohli stávky aktivně účastnit. Výrobu přerušili také závody v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí.

14:41
Odborový předáci jsou spokojení

Předáci odborových svazů jsou spokojení s dnešními protesty proti vládě. Řekli to novinářům po dnešní zhruba hodinové demonstraci na pražském Malostranském náměstí. Kabinet by se měl podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly zamyslet nad tím, jak za dva roky zvládl sjednotit lidi proti sobě.

Demonstrující odboráři a lidé nespokojení s vládou Petra Fialy prošli pochodem od Rudolfina na Staroměstské náměstí.
Demonstrující odboráři a lidé nespokojení s vládou Petra Fialy prošli pochodem od Rudolfina na Staroměstské náměstí.
Foto: HN - Jakub Plíhal
15:06
Hrad: Stávka je legitimní k vyjádření postoje, řešení ale lze najít jen jednáním

Stávka je legitimní a oprávněný způsob vyjádření postoje v demokratické společnosti, řešení ale lze najít jen u jednacího stolu a na k tomu příslušných fórech. Na dotaz ČTK ohledně postoje prezidenta Petra Pavla k dnešnímu protestu odborů vůči krokům vlády to uvedla Mária Pfeiferová z odboru komunikace Hradu.

15:47
Jurečka: Prostor pro revizi nevidím

Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevidí prostor pro celkovou revizi vládního ozdravného balíčku, jak požadují odboráři. Nemyslí si, že by se do jednání tripartity našel ještě termín pro jednání lídrů koalice s odborovými předáky. Jurečka to dnes řekl ČTK a České televizi. 

16:47
Učitelská platforma se vyhrazuje proti účastníkům odborářské akce

Učitelská platforma se na sociálních sítích vymezila proti některým mluvčím na dnešní odborářské akci na Malostranském náměstí. "Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit," stojí v prohlášení na sociální síti X. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.