Disidentům a disidentkám s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa automaticky dorovná penzi na průměrnou částku. Ministerstvo práce pak připraví také novelu zákona, aby odpůrci a odpůrkyně komunistického režimu bez potřebné doby důchodového pojištění nemuseli o zmírnění podmínek a dopočítání malého důchodu žádat. ČTK a serveru iDnes.cz to v úterý řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na konci září podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) průměrná penze činila 20 254 korun.

Kvůli neřešení problému nízkých disidentských penzí drží od pátku 17. listopadu před sídlem vlády hladovku signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Aktuální návrhy ministra práce uvítal, ukončit hladovku ale nehodlá, řekl v úterý ČTK.

„Zadal jsem, aby si kolegové z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nechali vyjet všechny účastníky třetího odboje a abychom my z naší aktivity zjistili, jestli mezi nimi nejsou lidé, kteří si nepožádali o průměrný důchod, na nějž mají nárok, abychom toto udělali sami. Zároveň jsme dali pokyn, abychom projeli všechny žádosti o zmírnění tvrdosti zákona. Pokud mají splněnou dobu pojištění a důchod mají nižší než průměrný, tak jim automaticky náleží možnost přiznat průměrný důchod,“ uvedl Jurečka.

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit ve své profesi a mohlo vykonávat jen pomocné práce s malým výdělkem, který se pak promítl do nízké penze. Disidenti a disidentky mohou žádat o dorovnání částky do průměrné penze a při nesplnění potřebné doby pojištění o takzvané zmírnění tvrdosti zákona. Sociální správa a ministerstvo pak jejich případ posoudí.

O zmírnění žádal třeba chartista Karel „Charlie“ Soukup. Jurečka jeho žádost zamítl, doporučil sociální dávky. Ministr dnes zopakoval, že v pondělí ČSSZ po novém přehodnocení přiznala Soukupovi průměrný důchod do doby, než se vyřeší vyplácení jeho australské penze. Po vyjasnění se mu případně částka ještě upraví i zpětně zhruba do roku 2013, upřesnil ministr.

Podle Jurečky pak postup u disidentů a disidentek s nedostatečnou dobou odvodů upraví novela. „Chápu, že je nedůstojné, aby tito lidé žádali tento stát poté, čím vším si prošli, ještě o nějaké zmírnění tvrdosti zákona. To je věc, která není morální... Chci, abychom tuto věc zhojili změnou zákona, aby lidé nemuseli žádat, aby to nebylo na vůli aparátu, případně kohokoliv, kdo sedí v této budově, ale aby měli automaticky ze zákona nárok. Předpokládám, že postup dořešíme během 14 dnů. Je nutná komunikace s ministerstvem obrany, s ÚSTR (Ústavem pro studium totalitních režimů),“ řekl ministr.

Návrh na úpravu zákona Gruntorád vítá. „To je dobré, už se nebudou ponižovat,“ řekl v úterý ČTK. Protestní akci však zatím ukončit nehodlá. „Tohle určitě není důvod, abych ukončil hladovku,“ zdůraznil. Dodal, že nadále trvá na tom, aby ministr Jurečka rezignoval na funkci.

Podle ministra debata o narovnání disidentských penzí začala před letními prázdninami a Gruntorádův protest „vývoj předběhl“. Malé důchody odpůrců a odpůrkyň režimu označil šéf resortu za historický dluh.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.