Důležitost zachování demokracie, i vzhledem k nynějším konfliktům ve světě, v pátek při připomínce událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 zdůrazňovali představitelé státu. Prezident Petr Pavel řekl, že demokracie není provždy. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš využil výročí ke kritice vlády a médií. Národní třídu v Praze i v chladném počasí zaplnily tisíce lidí. Přinášeli květiny a zapalovali svíčky. Před 13:00 zazněla v centru Prahy státní hymna a pak symbolicky v 17:11 píseň Modlitba pro Martu, spojená se sametovou revolucí. Tisíce lidí přišly také na začátek podvečerního Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí.

Pavel jako další čelní politici položil květiny u památníku 17. listopadu na Národní třídě. Když procházel davem, lidé mu většinou tleskali, jeden z jeho kritiků ho označil za komunistického rozvědčíka. V rozhovoru pro Českou televizi (ČT) prezident ke svému předlistopadovému členství v komunistické straně a výcviku u vojenské rozvědky řekl, že si to připomíná dodnes, ale je rád, že se mohl podílet na budování společnosti po roce 1989. Hlava státu se veřejných oslav 17. listopadu zúčastnila poprvé po sedmi letech. Pavlův předchůdce Miloš Zeman 17. listopadu vystoupil na veřejnosti naposledy v roce 2015.

Kdokoli by se podle Pavla domníval, že vítězství demokracie je jednou provždy, mýlí se. „K určitému oslabování demokracie dochází i v zemích, kde bychom to ještě před pár lety nikdy ani myšlenkou nepřipustili, jako Velká Británie, Spojené státy. Domnívat se, že Česká republika v tomto bude výjimkou, by byla iluze,“ uvedl.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se kvůli nemoci oslav 17. listopadu osobně nezúčastnil. Na síti X napsal, že tato událost byla rozhodujícím dějinným zlomem, který dosud ovlivňuje současnost. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) mluvili na Národní třídě, při připomínce násilného potlačení studentských protestů v listopadu 1989 komunistickou policií, o zodpovědnosti. Podle Vystrčila je dar, že si lidé nyní mohou naplnit život tím, co chtějí.

„To, že tady lidé jsou a pokřikují na mě různé věci, vyjadřují svoje názory, a vůbec nic se jim nestane, je nejlepším důkazem toho, že 17. listopad, to, co jsme chtěli – svobodu, aby lidé mohli mluvit, nadávat politikům, svobodně cestovat, pohybovat se a, jednoduše, žít – tak tento odkaz jsme dokázali naplnit,“ řekl médiím na Národní třídě vicepremiér a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Sametová revoluce v roce 1989 podle vicepremiéra a předsedy lidovců Mariana Jurečky zásadně změnila život v Československu a přinesla lidem svobodu. „Někdy mám pocit, že si toho dostatečně nevážíme, že si to neuvědomujeme.“

Další z místopředsedů vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že demokracie je stále zkoušena, například v souvislosti s nynější ruskou invazí na Ukrajinu. „Celosvětová krize, evropská krize způsobená touto válkou i dalšími okolnostmi samozřejmě zkouší demokracii, protože dává možnost růstu i silným nacionalistickým tendencím nebo i vítězství populistů.“

Předseda opozičního ANO Babiš při výročí hlavně kritizoval vládu. Snaží se zprivatizovat demokracii, řekl. Na sociální síti X a facebooku napsal, že vláda a média používají vůči opozičním stranám stejné praktiky jako totalitní komunistický režim. Na rozdíl od předchozích let dnes Babiš jako bývalý člen Komunistické strany Československa nečelil při položení kytice na Národní třídě projevům nesouhlasu. Babišovy výroky o „nové totalitě“ v Česku představitelé kabinetu odsoudili. „Babiš demokracii nechápe, nebo nechce chápat, demokracie mu překáží,“ uvedla Pekarová Adamová. „Asi si neuvědomuje, jaké byly dopady tvrdé totality, ať už nacistické, či komunistické. Lidé byli popravováni a perzekvováni,“ řekl Jurečka.

Modlitbu pro Martu, kterou letos na Národní třídě zazpívala herečka a zpěvačka Hana Holišová, doprovodil živě malovaný videomapping. Studentské protesty z listopadu 1939 a 1989 si připomněly také desítky lidí z řad zástupců vysokých škol a studentů na pražském Albertově. V proslovech se shodli, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Tradiční shromáždění u Hlávkovy koleje poukázalo na události z listopadu 1939, kdy nacisté zavřeli v Československu vysoké školy, zatkli přes tisíc studentů a devět z nich popravili.

Centrem Prahy prošel už tradiční satirický karnevalový průvod, který letos upozornil zejména na problémy ve školství. Na Letné přistál vrtulník Black Hawk, na jehož koupi pro Ukrajinu chce iniciativa Dárek pro Putina vybrat 105 milionů korun. Desítka lidí si připomenula památku obětí komunismu u jejich památníku na Újezdu. Ve Stodůlkách byla při příležitosti výročí revoluce odhalena další lavička prezidenta Václava Havla. Oslavy výročí v Praze byly letos podle policistů klidné. Policie jen zadržela muže, který na Národní třídě hodil vejce směrem k památníku 17. listopadu 1989. Počet lidí na Národní třídě ani na Koncertu pro budoucnost, který nabídl 16 hudebních čísel, nechtěla policie odhadovat.

Pietními akcemi, happeningy, koncerty i demonstracemi si výročí připomněli lidé v celém Česku. Na Slovensku vrcholní politici uctili oběti komunismu. Prezidentka Zuzana Čaputová novinářům řekla, že demokracii lze na rozdíl od totality formovat. Vlastní akce k dnešnímu svátku Dne boje za svobodu a demokracii připravily také opoziční strany a občanská společnost.

Průzkum agentury STEM/MARK pro uskupení občanských organizací Festival svobody ukázal, že každý šestý Čech se domnívá, že se lidé měli před rokem 1989 lépe. Víc než polovina je ale přesvědčena o opaku. Hospodářská komora ČR dnes v analýze uvedla, že se od konce totality životní úroveň v Česku zdvojnásobila. Třeba výdělky zaměstnanců jsou nyní proti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, zatímco ceny stouply jen sedminásobně.

 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist